Zwiększa się powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce
Wielkość powierzchni uprawy ziemniaków w ciągu ostatnich 5 lat dość mocno się zmieniała. Od 2023 r. zauważalny jest wyraźny wzrost areału produkcji.
Zmiany areału produkcji ziemniaków w Polsce
Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, powierzchnia uprawy ziemniaków w ostatnich pięciu latach zmieniała się w różnych kierunkach, co obrazuje przedstawiony wykres.
Wykres. Powierzchnia uprawy ziemniaków w Polsce (dane ARiMR)
Mianowicie, po istotnym wzroście do ponad 0,2 mln ha w 2021 r. w kolejnych dwóch sezonach nastąpiło drastyczne ograniczenie areału produkcji ziemniaków. Ściśle mówiąc, w latach 2022 i 2023 ziemniaki uprawiano w naszym kraju na powierzchni około 1,8 mln ha. Jednakże od tego czasu notuje się ponowny wzrost powierzchni uprawy.
Z czego wynika wzrost powierzchni uprawy ziemniaków?
Jak widać, w ostatnich kilku latach produkcja ziemniaków w Polsce przeszła sporo zmian. W ostatnich sezonach obserwujemy zwiększenie powierzchni uprawy tego gatunku. Mianowicie powstało wiele nowych plantacji. Zaś w uprawę tego gatunku zaangażowali się rolnicy, którzy wcześniej nie uprawiali ziemniaków. Wynikało to przede wszystkim ze stosunkowo wysokich cen ziemniaków w kilku poprzednich sezonach. Również z tego powodu część producentów zbóż i kukurydzy, notujących niską rentowność, przestawiło się na uprawę tych roślin okopowych.
W tym roku powstało wiele nowych plantacji ziemniaków. Zaś w uprawę tego gatunku zaangażowali się rolnicy, którzy wcześniej nie uprawiali tego gatunku.
Jakie wyzwania wynikają ze zwiększonej produkcji ziemniaków?
Zwiększenie powierzchni uprawy ziemniaków w Polsce wiąże się z poważnymi wyzwaniami. Przede wszystkim uprawa ziemniaków nie jest łatwa. Bowiem wiąże się z problemami agrotechnicznymi i wynikającymi z dużej presji chorób w uprawie ziemniaka. Do tego dochodzą również inne kwestie. Wyzwaniem pozostaje dostępność sadzeniaków wysokiej jakości. A także powierzchni magazynowej do przechowywania bulw.
Większy areał upraw oznacza również zwiększoną podaż ziemniaków na rynku. To zaś, zwłaszcza przy utrzymującym się umiarkowanym popycie, może prowadzić do niskich cen.
Jaka jest powierzchnia uprawy ziemniaków w 2025 r.?
Ubiegłoroczne korzystne ceny, przyciągnęły do uprawy ziemniaków nowych plantatorów. Stąd tegoroczna powierzchnia uprawy tego gatunku wyraźnie się zwiększyła.
Jak wynika z deklaracji złożonych do ARiMR przez producentów w sprawie płatności bezpośrednich, w 2025 r. ziemniaki uprawia się w Polsce na areale wynoszącym 211 140,45 hektarów. To największy obszar uprawy od pięciu lat, wyższy nawet niż w 2021 r. Zatem można się spodziewać znaczącego wzrostu tegorocznej produkcji ziemniaków, co może niekorzystnie wpłynąć na poziom cen.
Źródło: www.gov.pl