WiadomościChiński instytut wojskowy stworzył nową niejądrową bombę wodorową

Chiński instytut wojskowy stworzył nową niejądrową bombę wodorową

Nowa bomba o wadze zaledwie 2 kg tworzy na ponad dwie sekundy kulę ognia o temperaturze ponad 1000 stopni.
Foto: Le Chat/AI. Nowy militarny wynalazek
Foto: Le Chat/AI. Nowy militarny wynalazek
mkk

Nowy militarny wynalazek, jak donosi South China Morning Post, powstał w Instytucie Badawczym 705. Należy on do Chińskiej Państwowej Korporacji Stoczniowej (CSSC) specjalizującej się od lat w rozwoju broni podwodnej. Tym razem jednak nowa bomba powinna znaleźć zastosowanie głównie w zwalczaniu celów na lądzie.

Przypomina ona bardziej broń termobaryczną lub napalm niż standardowe ładunki oparte na trotylu.

Głównym jej składnikiem jest wodorek magnezu. To związek w postaci stałej, który magazynuje wodór w dużej ilości. W nowej bombie standardowy materiał wybuchowy rozbija jego porcję na drobne cząsteczki. Uwolniony zostaje wodór. Ten ulega zapłonowi i powstaje kula ognia o temperaturze przekraczającej 1832°F (1000°C).

Pali się ponad 2 sekundy, czyli 15 razy dłużej niż trwa detonacja tradycyjnego trotylowego ładunku (zajmuje to poniżej 0,12 sekundy).

Tym samym na dużym obszarze – jak dużym tego Chińczycy nie podają – robi się ekstremalnie gorąco. Temperatura jet tak duża, że zaczyna się topić metal.

Bombę można skalować. Więcej wodorku magnezu to dłuższy czas jej działania, Chińscy badacze uważają, że nowa broń nie tylko jest w stanie eliminować żołnierzy wroga, pojazdy wojskowe i podpalać niektóre umocnienia, ale również blokować dostęp do kluczowych obszarów. Po detonacji niejądrowej bomby wodorowej przez pewien czas bowiem nie można wejść tam, gdzie ona wybuchła – jest zbyt gorąco.

Wyzwaniem w wypadku masowej produkcji nowej broni jest produkcja wodorku magnezu. Do niedawna był to trudny i ryzykowny proces. Ponoć jednak Chińczycy opracowali bezpieczniejszą technologię jego produkcji i mają już jego fabrykę o wydajności 150 ton rocznie.

W tym wszystkim pojawia się również szansa na cywilne wykorzystanie wodorku magnezu. Może być źródłem energii w układach napędowych – w ty, np. dla statków. Wymaga to jednak opracowania stosownych technologii.

Źródło artykułu:Portal Technologiczny

Wybrane dla Ciebie