Jak się pozbyć gryzków z domu
Nasze domy potrafią być siedliskiem dla wielu niechcianych gości. Jednymi z często obserwowanych domowych szkodników są gryzki, nazwane również psotnikami, czy zakamarnikami. Podpowiadamy jak je zwalczyć.
Jak rozpoznać psotniki?
Gryzki są niewielkimi owadami, osiągają do 1 cm długości. Ich ciała są spłaszczone, mają dużą głowę, dobrze rozwinięte oczy oraz czułki, większość z nich ma również skrzydła. Poza tym psotniki wyposażone są w aparaty gębowe gryzące, jednak nie gryzą nimi ludzi. Gryzki nie przenoszą chorób, ale mogą być odpowiedzialne za transfer alergenów, czy zanieczyszczanie żywności, takiej jak zboża, ryż, czy mąka. Psotniki mogą być również odpowiedzialne za przenoszenie grzybów.
Czym żywią się gryzki?
Gryzki żywią się głównie szczątkami organicznymi. W domu mogą zjadać klej spod tapet i celulozę, której głównym źródłem są stare książki i gazety. Z tego względu gryzki często określa się mianem szkodników muzealnych, bibliotecznych i magazynowych. Poza tym psotniki mogą żywić się również porostami, glonami, grzybami pleśniowymi, pyłkiem kwiatów oraz jajami owadów.
W jaki sposób gryzki trafiają do naszych domów?
To, z jakim gatunkiem mamy do czynienia zależy od stopnia przystosowania danego gatunku do życia w środowisku synantropijnym, czyli silnie przekształconym przez człowieka. Gryzki, które potrafią żyć w takich siedliskach, trafiają do naszych domów najczęściej z magazynów zbożowych, przybywając na produktach spożywczych. Najmniej synantropijne gatunki żyją w środowisku naturalnym, ale mogą przybywać do domów jedynie na jesień i zasiedlać produkty spożywcze.
Jak zapobiegać pojawieniu się psotników?
Najlepszym sposobem na uniknięcie gryzków w domu jest profilaktyka. Psotniki uwielbiają ciepłe i wilgotne zakamarki, dlatego warto pozbywać się nadmiaru wilgoci z problematycznych miejsc. Poza tym należy dbać o dobry stan instalacji wodnej, wietrzenie pomieszczeń oraz usuwanie szczelin w podłogach czy ścianach. Zachowanie ogólnej czystości, w tym regularne usuwanie kurzu jest bardzo skuteczne w przeciwdziałaniu inwazji gryzków.
Jakie środki są najskuteczniejsze?
Jeśli nie uda nam się zapobiec inwazji, można zastosować domowe lub profesjonalne środki na zwalczanie gryzków. Domowa mikstura z octu, sody oczyszczonej i soku z cytryny przygotowana do przecierania powierzchni pozwoli je zdezynfekować oraz usunąć istniejące tam żerowiska. Niestety nie istnieją żadne profesjonalne środki stworzone w celu usuwania gryzków. Zaleca się korzystanie z ogólnodostępnych uniwersalnych preparatów do zwalczania owadów.