"Kryminał do Poznania". Miasto areną literackich zbrodni
Poznań po raz kolejny stanie się areną literackich zbrodni. Trwa druga edycja konkursu "Kryminał do Poznania", w którym autorzy z całej Polski mogą zgłaszać swoje opowiadania kryminalne osadzone w stolicy Wielkopolski. Hasło tegorocznej edycji brzmi "To takie porządne miasto", a na zwycięzców czekają nie tylko nagrody finansowe, ale i publikacja w specjalnej antologii. O tym, na co organizatorzy zwrócą szczególną uwagę, opowiedział Mateusz Malinowski z Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
Jak podkreślił Mateusz Malinowski, sekretarz konkursu, w rozmowie z Joanną Sobocińską-Korczak w programie "Hej Poznań", konkurs jest otwarty zarówno dla debiutantów, jak i doświadczonych autorów. Warunkiem udziału jest napisanie opowiadania kryminalnego, którego akcja rozgrywa się w Poznaniu – może to być zarówno współczesna historia, jak i opowieść osadzona w przeszłości. Utwór musi mieścić się w przedziale od 40 do 50 tysięcy znaków ze spacjami. Prace można nadsyłać do 17 marca.
Zgłoszone teksty oceni specjalnie dobrane jury, w skład którego wchodzą eksperci z różnych dziedzin literatury i kultury. Przewodniczącą jury jest znana poznańska pisarka kryminalna Joanna Jodełka. Obok niej zasiądą: dyrektorka Wydawnictwa Miejskiego Posnania Joanna Gacza-Wyczółkowska, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich Katarzyna Kamińska, a także dziennikarz i szef działu kultury Radia Poznań Jacek Butlewski.
Na najlepsze opowiadania czekają atrakcyjne nagrody:
- I miejsce – 3 000 zł
- II miejsce – 2 300 zł
- III miejsce – 1 500 zł
- Siedem wyróżnień – po 500 zł
Najważniejszą nagrodą jest jednak publikacja – zwycięskie i wyróżnione teksty znajdą się w antologii pokonkursowej, co daje autorom wyjątkową szansę na zaistnienie w świecie literatury.
Choć organizatorzy nie narzucają szczegółowych ram fabularnych, istotne jest, by zgłoszone opowiadania mieściły się w konwencji kryminału – liczy się zagadka, śledztwo i dobrze poprowadzona intryga.
Organizatorzy nie wykluczają inspiracji prawdziwymi wydarzeniami, ale podkreślają, że utwory nie powinny być jedynie literackim odwzorowaniem autentycznych zbrodni.
W pierwszej edycji konkursu akcja opowiadań rozgrywała się w różnych epokach, od średniowiecza po PRL, a w niektórych historiach pojawił się nawet język gwary poznańskiej.
Pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – napłynęło aż 112 opowiadań z całej Polski. Zwyciężył Łukasz Wilkan z Wrocławia, który, mimo że nigdy nie mieszkał w Poznaniu, świetnie oddał klimat miasta. Na podium znaleźli się także autorzy z Krakowa i Poznania – Radosław Nawrot, który w swoim opowiadaniu nawiązał do historycznych wydarzeń związanych ze spaleniem czarownicy na Chwaliszewie.
Czy druga edycja powtórzy sukces poprzedniej? Organizatorzy liczą na równie duże zainteresowanie i ciekawe interpretacje kryminalnego Poznania.
Prace należy przesyłać na adres e-mail: konkurs2.kryminalpoznan@wmpoznan.pl do 17 marca. Szczegółowe informacje, regulamin oraz wzór oświadczenia można znaleźć na stronie Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 16 czerwca, a następnie rozpocznie się proces wydawniczy antologii.
Organizatorzy zachęcają wszystkich, by dali się porwać literackiej przygodzie i stworzyli własną kryminalną historię w sercu Wielkopolski.