Lubelskie obchody 85. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir
Główne obchody rozpoczną się o godzinie 12.15 przy Pomniku Matki Sybiraczki na Skwerze Dzieci z Pahiatua, znajdującym się przy Centrum Kultury w Lublinie. Podczas ceremonii zostanie odegrany hymn Sybiraków, a uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze ku pamięci zmarłych i pomordowanych na zesłaniu. Wcześniej, o godzinie 11.00, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6 odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar deportacji.
Uroczystościom towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia edukacyjne i kulturalne. Już w poniedziałek, 10 lutego, o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka przy ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 2 zaprezentowana zostanie wystawa „Polacy na Syberii”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
We wtorek, 11 lutego, społeczność XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru organizuje spotkanie poświęcone deportowanym Polakom. W programie przewidziano otwarcie wystawy „Pamięć o ludziach, którzy cierpieli…”, wykład prof. Eugeniusza Niebelskiego pt. „Pożegnalne listy przywódców polskiego powstania nad Bajkałem straconych w Irkucku w listopadzie 1866 roku”, a także finał IX edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru” wraz z prezentacją nagrodzonych prac. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.00 przed budynkiem szkoły przy ul. Biedronki 13.
Z kolei w środę, 12 lutego, o godzinie 9.00 odbędzie się prezentacja trasy historycznej „Przeszliśmy niepokonani”. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać miejsca pamięci związane z losami Zesłańców Sybiru. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2.
Obchody stanowią ważny element pielęgnowania pamięci o ofiarach sowieckich represji i kształtowania świadomości historycznej kolejnych pokoleń.
źródło: Lublin112.pl