Poznański monitoring "wyłapał” setki wykroczeń – podsumowanie pierwszej połowy kwietnia
Najwięcej zdarzeń odnotowano w centralnych rejonach miasta – na Starym Mieście (232 przypadki), na Wildzie (139) oraz w dzielnicy Nowe Miasto (43). Monitoring zarejestrował przede wszystkim wykroczenia związane z ruchem drogowym (191), spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych (151) oraz naruszeniami porządku publicznego (26).
Straż miejska przytoczyła kilka z nich.
9 kwietnia na ul. Prusa doszło do niebezpiecznego manewru – kierowca pojazdu dostawczego, cofając, najechał na znak drogowy. Całą sytuację zarejestrował miejski monitoring, który ujawnił również, że pojazd był zaparkowany na pasie wyłączonym z ruchu. Sprawę przekazano do dalszych działań strażnikom miejskim z Jeżyc.
Dzień później, 10 kwietnia, operator kamery zauważył na ul. Ratajczaka mężczyznę poruszającego się chwiejnym krokiem, który wsiadł do samochodu, odpalił silnik, a następnie… położył się na fotelu pasażera i zasnął. Na miejsce przybyli strażnicy miejscy, którzy potwierdzili, że pojazd nie został uruchomiony do jazdy. Mężczyzna został ukarany mandatem za nieprawidłowe parkowanie, po czym zamknął pojazd i udał się do domu.
11 kwietnia operator monitoringu zauważył mężczyznę leżącego na chodniku na pętli Ogrody. Miał widoczną, krwawiącą ranę. Dzięki błyskawicznej reakcji wezwano zespół ratownictwa medycznego. W międzyczasie poszkodowanemu pomogli przechodnie, podnosząc go do pozycji siedzącej. Następnie został przewieziony karetką do szpitala.
Z kolei 14 kwietnia, na przejściu dla pieszych przy ul. Małe Garbary, operator monitoringu rozpoznał osobę poszukiwaną przez Policję za kradzież telefonu komórkowego o wartości 3 tysięcy złotych. Informacja została natychmiast przekazana funkcjonariuszom z komisariatu na Grunwaldzie, co pozwoliło na podjęcie odpowiednich działań.
Poznański system monitoringu miejskiego pełni coraz istotniejszą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego. Rejestruje nie tylko drobne wykroczenia, ale również pomaga w identyfikacji sprawców przestępstw i sytuacjach wymagających szybkiej interwencji służb ratunkowych.