Gdynia: Energetyczna Globaltika. Muzyka świata porwała publiczność w Parku Kolibki
Festiwal Kultur Świata Globaltica 2025 trwa od czwartku. Od piątku koncerty odbywają w gdańskim Parku Kolibki. W niedzielę wieczorem dwa ostatnie występy.
- Uznaliśmy, że Globaltica, która ma już dwadzieścia lat zasługuje na to, aby ustanowić swoją własną nagrodę. Będziemy ją wręczać co roku wyjątkowym artystom, którzy poprzez swoją twórczość promują tradycję ludową i muzykę, która jest nią inspirowana. Tworzą coś, co pozwala nam wszystkim radować się praktycznie na całym świecie. Pierwsza nagroda Globaltiki wędruje do Bobana Markovica – mówił na scenie Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny Globaltiki.
Bobana Markovica fanom bałkańskiej muzyki przedstawiać nie trzeba. Członkowie jego orkiestry czarują pełnymi energii aranżacjami, pięknymi, kołyszącymi melodiami i wyjątkową rytmiką.
Entuzjastycznie przyjęty został występ Kapeli ze Wsi Warszawa & Bassałyków. Kapela jest obecnie jednym z najbardziej zasłużonych, cenionych i znanych polskich zespołów folkowych na świecie. Ale znani są także z tego, że wciąż poszukują nowych wyzwań, czego efektem jest projekt „Sploty”, który otwiera zupełnie nowy rozdział w ich twórczości. To muzyczna podróż pełna barw, transowych rytmów, elektronicznych arpeggiów i głębokich basów. W czasie sobotniej Globaltiki statuetkę „Wirtualne Gęśle” za folkową płytę roku 2024 (album „Sploty”). To już trzecie takie wyróżnienie dla tego zespołu.
Mercedes Peon to inne brzmienia. W swojej twórczości odważnie czerpie z galicyjskich tradycji, nie bojąc się łączenia ich ze współczesnymi gatunkami muzycznymi. Jej ostatni projekt Deixaas, stworzony wspólnie z dwiema galicyjskimi artystkami – Aną Fernández i Mónicą de Nut to idealnie wyważone połączenie tradycji i nowoczesności, dźwięków akustycznych, elektronicznych i brzmień industrialnych – wyjątkowe dzieło zarówno pod kątem estetycznym, koncepcyjnym jak i muzycznym. Oprócz wartości kompozytorskich i wykonawczych, dla Mercedes Peon niezwykle ważne są także kwestie poruszane przez nią w tekstach: tożsamość, płeć, język, przynależność grupowa, tradycja, przeszłość czy przyszłość.
Chilijski zespół Chico Trujillo miał zagrać na Globaltice w 2018 roku, ale w drodze do Gdyni utknęli na lotnisku w Monachium i ich koncert został w ostatniej chwili odwołany. Teraz wrócili z nowym materiałem i potężną dawką energetycznej latynoskiej muzyki świętując jednocześnie swoje 25-lecie. Są najbardziej rozpoznawalną grupą wykonującą współczesną cumbię. Ich twórczość to mieszanka klasycznej cumbii, rocka i elementów ska. Ich wstępy zawsze są żywiołowe i tak było też w sobotę w Gdyni.
Globaltica w Niedzielę (20 lipca) - Park Kolibki
- VARDAN HOVANISSIAN & EMRE GÜLTEKIN (Armenia/Turcja), mała scena, godz. 17.30
- CHANGO SPASIUK (Argentyna), mała scena, godz. 19