Muzycznie w Koźminie Wielkopolskim. III Przegląd Piosenki Senioralnej
W sobotę, 17 maja w hali sportowej w Koźminie Wielkopolskim odbył się III Przegląd Piosenki Senioralnej pn. "Wiosna - cieplejszy wieje wiatr".
Na scenie wystąpili:
Zespół „Aktywni" z Rozdrażewa powstał w 2012 r. Śpiewają na różnych imprezach, a opiekunem grupy jest Dariusz Rupociński.
Zespół „Familia" z Kuklinowa powstał w 2008 r. przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 11. Wykonuje pieśni biesiadne, okolicznościowe, ludowe i religijne.
Zespół „Pogodni" z Krotoszyna powstał 29 maja 2003 r. przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 2 w Krotoszynie. Obecnie liczy 15 osób, kierowniczką zespołu jest Jadwiga Grzesiek, a zastępczynią Irena Dzieweczyńska. Opiekunem jest Bogumiła Poczta. Zespołowi przygrywał Stanisław Adamczak, a od roku Jerzy Świca. Zespól wykonuje piosenki ludowe, biesiadne i religijne.
Zespół „Tereski" z Perzyc powstał we wrześniu 2021 r. i został reaktywowany po 30 latach przez Małgorzatę Płonkę, synowej Teresy Płonki (stąd nazwa zespołu). Edmund Noskowski to „góral spod Noskowskich Tater", który poza uświetnieniem imprezy aspektem muzycznym również opowiadał wiele kawałów.
Zespół „Błękitne Modraczki" z Dobrzycy powstał w 2014 r. z inicjatywy Stefanii Kaczmarek. Liczy 13 osób i bierze udział w wielu biesiadach, koncertach i uroczystościach religijnych.
Zespół „Seniorki" z Kobierna powstał w 2002 r. przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło nr 8 i obecnie złożony jest z 10 pań. Do niedawna akompaniował im Eugeniusz Drukarczyk.
Zespół „Młodzi Duchem" z Kobylina powstał przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło nr 9 w 2016 r. Zespół śpiewa utwory o tematyce cygańskiej, biesiadnej, ludowej i kościelnej. Opiekunem jest Lucyna Rajch.
Zespól „Zawsze Młodzi" z Jarocina powstał w 2010 r., a od 8 lat działa jako stowarzyszenie, którego prezesem jest Halina Kaczor. Opiekunem jest Zbigniew Obara, a zespół liczy 24 osoby.
Kapela znad Orli powstała w 1992 r. Kierownikiem był zmarły w 2025 r. Eugeniusz Drukarczyk, a obecnie jest Jarosław Pluta.
Grażyna Paterek jest członkiem Zespołu Wokalnego „Przyjaciele", a ostatnio występuje jako solistka na biesiadach i przeglądach.
Zespół „Lira" z Chwaliszewa liczy ok. 10 osób i został założony przez Czesławę Galer w 2001 r. przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło nr 7. Od 5 lat opiekunem jest Anna Szulc. Zespół bierze udział w różnych biesiadach i uroczystościach kościelnych.
Zespół „Kobierzanki" powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Kobiernie w 1980 r. i był kierowany przez Józefę Marciniak, aż do jej śmierci w 2019 r. Obecnie kierowniczką jest Maria Konieczna, a akordeonistką Barbara Gościniak.
Zespół „Senior" powstał 19 listopada 1987 r. przy Weteranach Pracy w Zdunach, a po 3 latach powstała Kapela. Do 2002 r. kierownikiem był Henryk Piaseczny, a obecnie Anna Piaseczna.
Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wielkopolskim wystawiła do występów Mariusza Błaszczyk, Piotr Marszałek i Wiesław Głuszek oraz druhna Honorata.
Halina Kaczor to solistka z zespołu „Zawsze Młodzi" z Jarocina. Solową karierę rozpoczęła trzy lata temu i ma w repertuarze wiele piosenek od starych, do współczesnych.
Eugenia Chojnacka od wielu lat jest solistką i reprezentuje Stowarzyszenie „Aktywny Koźmin Wielkopolski" i Klub Seniora z Koźmina Wielkopolskiego.
Zespół Noskowiacy powstał w 1984 r., jako zespół taneczny. W 2016 r. zawiesił działalność, a w 2018 r. został reaktywowany jako zespół śpiewaczy pieśni religijnych i biesiadnych.
Aurelia Pluta jest solistką Zespołu Wokalnego „Przyjaciele" z Krotoszyna.
Zespół „Jawor" z Pogorzeli powstał w 1991 r. i śpiewa piosenki biesiadne, cygańskie i patriotyczne. Obecnie liczy 11 członków.
Zespół „Przyjaciele" powstał przy Klubie Seniora pod auspicjami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koźminie Wielkopolskim w 2005 r. Od 2014 r. kierownikiem muzycznym jest Zbigniew Cyunczyk, a od 2016 r. zespół należy do Stowarzyszenia „Aktywny Koźmin Wielkopolski".