Przegląd folklorystyczny. Spinka Krakowska w Mogilanach rozpoczęła Tydzień Kultury
Piękne, ludowe przyśpiewki i pieśni w wykonaniu grup i solistów. Tańce, tradycyjne stroje ludowe te świąteczne i codzienne, gorsety, katanki, kaftany, chusty, korale, wianki i kapelusze z pawimi piórami. Wszystko na ludowo w parku przy Dworze w Mogilanach, bo to tutaj w sobotę, 24 maja, odbywał się V Przegląd Zespołów Folklorystycznych "Spinka Krakowska" im. Janiny Kalicińskiej. Taki był początek Tygodnia Kultury w Mogilanach.
Spinka Krakowska - urok ludowej biżuterii
Doroczne święto kultury w Mogilanach to czas na występy śpiewaków: solistów i grup, kapeli, zespołów ludowych, regionalnych zespołów pieśni i tańca. Ten przegląd swoją nazwę "Spinka Krakowska" zawdzięcza oryginalnej, pięknej biżuterii - spince używanej w strojach ludowych.
Okrągła spinka ma tarczę w formie kopuły z osadzonym koralem, a wokół niej jest metalowa korona otoczona siedmioma niewielkimi granatami. Ten fantastyczny element dekoracyjny podkreśla piękno krakowskiego stroju, a Przegląd Zespołów Folklorystycznych promuje piękno krakowskiej kultury ludowej.
Folklor dla starszych i młodszych
- Mamy 46 punktów - prezentacji na scenie, czyli tylu solistów, zespołów i kapel występuje. Prezentują ludowe pieśni i tańce z 10 powiatów: bocheńskiego, chrzanowskiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, wadowickiego i wielickiego. Grupy folklorystyczne składają się z osób starszych i młodszych, a nawet dzieci, którym powinniśmy od najmłodszych lat pokazywać folklor - mówi Daniel Kübler, pasjonat i specjalista do spraw folkloru i muzyki ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach.
Zespoły prezentujące się na scenie promowały kulturę ludową, dawne tradycje, sposoby świętowania, zabawy i integracji. To wielkie widowisko folklorystyczne w parku i we Dworze Konopków w Mogilanach.
Solistów i grupy ludowe oceniali jurorzy pod przewodnictwem Marka Harbaczewskiego, zastępcy dyrektora GOK, pasjonata i znawcy folkloru. Zapytaliśmy go o poziom uczestników przeglądu. Niektóre zespoły dorosłych solistów i tancerzy ocenia wysoko, ale podkreśla, że jest wiele do zrobienia wśród grup dziecięcych.
- Nad zespołami dziecięcymi musimy pracować, nie tylko zachęcać dzieci do występów, ale prezentować im piękno folkloru, zainteresować ich ciekawymi ludowymi zabawami, tańcami, przyśpiewkami. Właściwie programy dla dzieci z zespołach folklorystycznych trzeba ułożyć na nowo i to wszystkie. Inaczej tych dzieci nie zatrzymamy w zespołach. Planujemy szkolenia, akademie dla instruktorów - mówi przewodniczący jury Marek Harbaczewski.
Scenki ludowe od święta i na co dzień
Członkowie zespołów ludowych m.in. Z Trzebini z powiatu chrzanowskiego i z Celin z powiatu krakowskiego opowiadali nam o kultywowaniu zwyczajów ludowych i propagowaniu pieśni folklorystycznych oraz strojów krakowskich i podkrakowskich przy okazji różnych świąt religijnych, ale także gminnych imprez i spotkań okazjonalnych.
W mogilańskim dworze można było zobaczyć wystawę poświęconą Janinie Kalicińskiej oraz tradycyjnym ozdobom krakowskim. Dla dzieci i dorosłych organizowano liczne warsztaty artystyczne i edukacyjne, w tym taneczne zajęcia z krakowiakiem. W parku rozłożono także stragany z rękodziełem i lokalnymi przysmakami.
"Spinka Krakowska" to także czas na zapoznanie się z dawnymi obyczajami, które regionaliści zaprezentowali w formie scenek związanych z tradycyjnymi wydarzeniami ludowymi, weselami, oczepinami, zabawami na ostatki i nie tylko.
Sobotni wieczór był okazją do wspólnej potańcówki z otwartym konkursem przyśpiewek.