WiadomościSukces lubelskiej uczelni. Wynalazek otrzymał złoty medal

Sukces lubelskiej uczelni. Wynalazek otrzymał złoty medal

Międzynarodowe Targi Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition (IPITEx 2025) przyniosły świetne wieści dla Lublina. Innowacyjny preparat przeciwbakteryjny naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zdobył złoty medal.

Wynalazek naukowców z KUL otrzymał złoty medal
Wynalazek naukowców z KUL otrzymał złoty medal
Źródło zdjęć: © KUL

Opatentowany wynalazek z lubelskiej uczelni

Do rywalizacji na prestiżowych targach KUL zgłosił odkrycie zespołu badaczy z Instytutu Nauk Biologicznych. Nagrodzony wynalazek to „Preparat przeciwbakteryjny pochodzenia naturalnego, zastosowanie oraz sposób jego wytwarzania”, który w grudniu 2024 roku uzyskał patent w Polsce. Opracowany preparat bazuje na ekstrakcie z opadłych liści drzew i wykazuje silne działanie antybakteryjne. Może być stosowany jako suplement diety, składnik kosmetyków o właściwościach leczniczych, a nawet jako wsparcie dla klasycznych antybiotyków.

Autorami wynalazku są: dr hab. Maciej Masłyk, prof. KUL, dr hab. Konrad Kubiński, prof. KUL, dr hab. Monika Janeczko oraz dr hab. Oleg Demchuk, prof. KUL. Jak zdradził prof. Maciej Masłyk, pomysł na badania pojawił się przypadkowo.

– Zaczęło się od tego, że Oleg Demchuk, który wtedy jeszcze nie pracował na KUL, zapytał, czy nie chcielibyśmy suchych jesiennych liści do badań. To nas zaciekawiło, bo wcześniej nie badano właściwości liści opadłych i zwiędniętych. Postanowiliśmy więc pozyskać z nich ekstrakt i sprawdzić jego działanie biologiczne. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę – mówi prof. Masłyk.

Badania wykazały, że preparat najskuteczniej hamuje rozwój bakterii z rodzaju gronkowiec. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwa i tania produkcja. Liście drzew, będące dotąd odpadową biomasą, mogą znaleźć nowe zastosowanie, co wpisuje się w trend ekologicznych rozwiązań.

Międzynarodowe uznanie dla naukowców z Lublina

Wynalazek KUL został doceniony przez międzynarodowe jury, które przyznało mu złoty medal. Wyróżnienie to podkreśla znaczenie polskiej i lubelskiej myśli technologicznej na arenie międzynarodowej.

– To nie tylko ogromny sukces naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także potwierdzenie, że polska i lubelska myśl technologiczna jest doceniana na świecie – mówi Patrycja Figiel-Syroka z Centrum Komercjalizacji Nauki KUL.

Prof. Maciej Masłyk nie kryje radości z tego wyróżnienia.

– Cieszę się, że nowatorski pomysł naszego zespołu został zauważony i doceniony – dodaje.

Sukces Polski na targach IPITEx 2025

Polskie zespoły odniosły na targach w Bangkoku znaczący sukces, zdobywając łącznie 11 złotych medali, cztery srebrne, dwa brązowe oraz nagrody specjalne od zagranicznych delegacji. Katolicki Uniwersytet Lubelski od lat angażuje się w rozwój innowacyjnych projektów. Centrum Komercjalizacji Nauki KUL pełni kluczową rolę w łączeniu naukowców z partnerami biznesowymi, co otwiera drogę do wdrażania nowoczesnych rozwiązań na rynku.

Źródło: lublin112.pl

Źródło artykułu:lublin112.pl

Wybrane dla Ciebie