WiadomościŚwiętokrzyskie: Nastolatkowie zatrzymani za drukowanie fałszywych banknotów. Grozi im 10 lat więzienia

Świętokrzyskie: Nastolatkowie zatrzymani za drukowanie fałszywych banknotów. Grozi im 10 lat więzienia

Pod koniec marca 18-letni mieszkaniec powiatu pińczowskiego zapłacił na jednej ze stacji paliw w gminie Busko-Zdrój fałszywym banknotem o nominale 100 zł. Wkrótce po tym fakcie sprawą zajęli się buscy kryminalni. W minioną środę zatrzymali podejrzanego, a podczas przeszukania jego domu zabezpieczyli kilkanaście kolejnych podrobionych banknotów. W toku dalszego postępowania funkcjonariusze ustalili także tożsamość kolejnego nastolatka, który miał przekazać fałszywe pieniądze 18-latkowi. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, osoba, która wprowadza do obiegu, przyjmuje lub przechowuje fałszywe środki płatnicze, może zostać skazana na karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Fot. Policja
Fot. Policja

W minioną niedzielę na stację paliw w gminie Busko-Zdrój podjechał 18-latek, który za swoje zakupy zapłacił stuzłotowym banknotem. Wkrótce okazało się, że jest on fałszywy. Sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju. W środę zatrzymali mieszkańca powiatu pińczowskiego, który wprowadził do obiegu "fałszywkę". Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania śledczy znaleźli i zabezpieczyli kilkanaście podrobionych polskich banknotów o różnych nominałach oaz banknoty Euro. Zabezpieczono także sprzęt komputerowy, telefony i drukarki. Nastolatek przyznał, że miał świadomość tego, iż banknot którym się posłużył nie był prawnym środkiem płatniczym. Policjanci ustalili skąd pochodziły te "podróbki". Podjęli dalsze czynności procesowe, przeprowadzono przeszukanie. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia w policyjnym areszcie.

W czwartek Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju wobec 18-latka podejrzanego o wprowadzanie w obieg podrobionych pieniędzy zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz poręczenie majątkowe. W piątek do prokuratury doprowadzony zostanie drugi zatrzymany, który też jest podejrzany o popełnienie tego samego przestępstwa. Zgodnie z kodeksem karnym, kto pieniądz, inny środek płatniczy lub znak pieniężny puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Fot. Policja
Fot. Policja
Źródło artykułu:Kryminalki.pl

Wybrane dla Ciebie