Historyczny rekord pasażerów. Polskie lotnisko pęka w szwach
Lotnisko Chopina zamknęło czerwiec dwoma historycznymi rekordami. Pierwszy to liczba pasażerów odprawionych w ciągu jednego miesiąca, która wzrosła o 13,2 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Drugi to dobowa liczba odprawionych pasażerów. Było to dokładnie 84 910 podróżnych.
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS
Dorota Mariańska
Rośnie rola lotniska
- Czerwiec to kolejny rekordowy miesiąc pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Świadczy to o rosnącej roli Lotniska Chopina w obsłudze ruchu lotniczego w Europie. Jeśli chcemy wzmacniać silną pozycję na lotniczej mapie regionu, musimy inwestować w rozwój. Lotnisko Chopina jest częścią większego planu, który zdefiniuje przyszłość polskiego lotnictwa na dekady. Modernizacja Lotniska Chopina to nie tylko konieczność wymuszona ograniczeniami infrastrukturalnymi portu. To szansa, którą właśnie wykorzystujemy, aby stworzyć warunki do błyskawicznego rozwoju CPK. Bez tych działań stracilibyśmy jako kraj ok. 32 mln pasażerów i zablokowali naturalny wzrost ruchu - powiedział Łukasz Chaberski, prezes zarządu PPL, cytowany w komunikacie.
Jak dodał, plan modernizacji Lotniska Chopina przygotowany został w taki sposób, aby jak największa część urządzeń mogła zostać wykorzystana później w CPK lub na innych lotniskach.
- Nawet jeśli się nie zamortyzuje to koszt całej inwestycji jest 30 razy mniejszy niż utrata 32 mln pasażerów. Bazując na danych ACI Europe możemy szacować, że Polska gospodarka utraciłaby ok 30 mld zł. które generują podróżujący - podkreślił Łukasz Chaberski.
Londyn i Antalya to najpopularniejsze kierunki
Zgodnie z danymi Polskich Portów Lotniczych, zdecydowana większość pasażerów wybiera podróże w ramach strefy Schengen. Na szczycie rankingu tras regularnych utrzymuje się Londyn. W przypadku tras czarterowych pierwsze miejsce obecnie zajmuje turecka Antalya.
PPL na początku lipca podały, że osiągnęły w 2024 roku przychody na poziomie 1,626 miliarda złotych, co stanowi wzrost o ponad 24 proc. w porównaniu do 2023 roku (1,309 mld zł).
Źródło: PPL