Na jesień Wawel szykuje kolejny hit. Trwają prace w podziemiach Wieży Duńskiej
W wawelskiej Zbrojowni trwają prace remontowo-konserwatorskie. Jesienią turyści będą ponownie mogli zobaczyć na nowo zaaranżowane wystawy prezentujące kolekcję militariów, zaliczaną do najcenniejszych tego typu zbiorów w Polsce. Po raz pierwszy zostanie także otwarty dla zwiedzających rezerwat archeologiczno-architektoniczny pod Wieżą Duńską. To najstarsza część Zamku Królewskiego na Wawelu.
Młodzieńcza zbroja Zygmunta Augusta, zbroja turniejowa z Dworu Artusa w Gdańsku – dzieło norymberskiego płatnerza Konrada Polera z około 1490 roku czy XVII-wieczne półzbroje husarskie, w tym unikatowy egzemplarz ze skrzydłami zamocowanymi do naplecznika to zaledwie kilka perełek Zbrojowni Zamku Królewskiego na Wawelu. Te unikatowe zbiory ponownie będzie można oglądać od listopada. Wówczas zostanie otwarta po remoncie na nowo zaaranżowana wawelska Zbrojownia.
Remont królewskiej zbrojowni
W piątek, 4 lipca, odbył się odbiór pierwszego etapu prac w ramach projektu „Zbrojownia Wawelska”, który obejmuje także udostępnienie niezwykle cennego rezerwatu archeologiczno-architektonicznego pod Wieżą Duńską.
Jak informuje Wawel, w zakończonym właśnie etapie zrealizowano, m.in. prace konstrukcyjne i budowlano-instalacyjne, konserwację ścian i sklepień oraz elementów kamiennych i metalowych, prace przy stolarce okiennej i drzwiowej, konserwację szkła gomółkowego oraz malowidła ściennego z XVIII wieku.
Wawelska wystawa w nowej odsłonie
Po 60. latach także sama wystawa przejdzie gruntowne zmiany. Otwarta w latach 60.XX wieku ekspozycja przetrwała w dużym stopniu niezmieniona do dziś, a przez dekady sposoby prezentowania eksponatów, także techniczne rozwiązania i samo snucie muzealnej opowieści, zmieniły się radykalnie.
Po zakończeniu prac aranżacyjnych, Zbrojownia zyska nową odsłonę – z nowoczesnym oświetleniem, nowymi gablotami i ekspozycją militarną, która należy do najcenniejszych w Polsce - zapowiada Zamek Królewski na Wawelu. Zbrojownia ma się stać naturalnym uzupełnieniem dla wystawy w Skarbcu Koronnym.
W Zbrojowni dojdzie do rewolucji - mówili nam przed rokiem muzealnicy, zapowiadając zmiany.
- Pokażemy te same obiekty w tych samych przestrzeniach, ale opowiadające inaczej historię prezentowanych militariów – wyjaśniał dr Rafał Ochęduszko, kustosz Zbiorów Militariów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Do ekspozycji trafią też zabytki, które dotąd przechowywano w magazynie, zostaną one zlokalizowane w trzech pomieszczeniach piwnicznych Zbrojowni Wawelskiej. Wystawę mają uzupełnić projekcje multimedialne.
Wieża Duńska po raz pierwszy dla turystów
Nowością będzie także udostępnienie dwóch podziemnych pomieszczeń o charakterze rezerwatu – m.in. z reliktami romańskiej wieży obronnej (tzw. stołpu) z I poł. XII wieku – najstarszej znanej budowli na wzgórzu wawelskim. To nowa wawelska atrakcja, którą zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć w listopadzie.
W czasie trwających w podziemiach Wieży Duńskiej badań archeologicznych na początku ubiegłego roku znaleziono złoty, wczesnośredniowieczny pierścień datowany na XI-XII wiek. Zdaniem archeologów dwie, przeciwstawne twarze, które zdobią pierścień, mogą być nawiązaniem do mitologii rzymskiej, w której pojawia się Janus - bóg o dwóch twarzach. Pierścień ma znaleźć specjalne miejsce na nowej wystawie w wawelskiej Zbrojowni.
Udostępnienie dla zwiedzających Wieży Duńskiej o kolejny krok w realizacji inwestycji Wawel Podziemny – po udostępnionym w styczniu 2024 roku Lapidarium oraz Międzymurzu, które turyści zobaczyli w maju tego roku. I kolejne miejsce, do którego turyści będą mogli wejść po raz pierwszy w dziejach Wawelu.