Rogowo: jedno z ostatnich spokojnych miejsc nad Bałtykiem. Co warto tam zobaczyć w weekend i wakacje?
W tym artykule:
Rogowo: zaciszna kolonia idealna na urlop nad morzem. Nie ma tam tłumów turystów
Chciałbyś wypocząć nad Bałtykiem, ale masz dość zatłoczonych plaż i wszechobecnej drożyzny, tak typowych dla naszego wybrzeża w sezonie wakacyjnym? Na szczęście są jeszcze miejsca nad morzem, gdzie nadal dociera mniej turystów i można zrelaksować się w ciszy i spokoju.
Do takich miejsc należy Rogowo, kolonia w woj. zachodniopomorskim, na Wybrzeżu Trzebiatowskim, położona malowniczo między Bałtykiem a jeziorem Resko Przymorskie, niedaleko Kołobrzegu i Mrzeżyna.
W Rogowie na stałe mieszka tylko nieco ponad 300 osób, więc panuje tu mały ruch i relaksująca atmosfera, w sam raz na urlop dla osób, pragnących przede wszystkim uciec od zgiełku, i to zarówno wielkich miast, jak i popularnych nadmorskich kurortów.
Co można robić w Rogowie? Przekonaj się – poniżej zamieszczam listę atrakcji, które mogą cię skusić do zaplanowania urlopu czy wakacji właśnie w Rogowie.
Co można robić w Rogowie? Pomysły na urlop bez hałasu i stresu
Rogowo to miejscowość wypoczynkowa, gdzie latem zjawiają się turyści, chcący wypocząć nad Bałtykiem. Nie ma ich jednak tylu, co np. w pobliskim Kołobrzegu, dlatego w Rogowie nadal można wypoczywać w spokoju.
W kolonii działa kilka ośrodków wypoczynkowych, w tym Wojskowy Dom Wypoczynkowy Rewita Rogowo (przyjmujący też cywilów) i całkiem nowy hotel Shelter otwarty dopiero w kwietniu 2025 r. Są też pola namiotowe i kempingi, więc każdy znajdzie nocleg pod własny gust.
Ale co właściwie można robić w Rogowie? Jakie atrakcje oferuje niewielka miejscowość? Oto najważniejsze z nich:
- Plaża. Rogowo ma dużą, długą i szeroką plażę, na którą prowadzi kilka wejść od strony kolonii. Szlak nad wodę wiedzie wśród malowniczych wydm. Latem przy plaży działa strzeżone kąpielisko z wodą badaną przez Główny Inspektorat Sanitarny.
- Jezioro Resko Przymorskie. O ile na plaży nad Bałtykiem można się relaksować, o tyle płytkie wody jeziora Resko Przymorskie (średnio 1,5 m głębokości, w porywach do 2,5 m) nadają się świetnie do sportów wodnych. Uprawia się tu np. windsurfing, pływa na kajakach i żaglówkach. Kto wykupi odpowiednie zezwolenie, może też łowić ryby w jeziorze.
- Świadkowie historii Rogowa. Miłośnicy historii mogą zobaczyć w Rogowie kilka zachowanych domów z muru pruskiego, a także pozostałości zabudowań wojskowych III Rzeszy, w tym opuszczone hangary fabryki hydroplanów, na terenie tzw. Fortu Rogowo.
- Dzika przyroda. Wokół Rogowa leży kilka obszarów chronionych Natura 2000, w których gniazdują rzadkie gatunki ptaków. Na południowy wschód od kolonii leży obszar „Wybrzeże Trzebiatowskie”, gdzie można podglądać np. kormorany.
- Zaurolandia. To rodzinny park rozrywki w sam raz na wycieczkę z dziećmi. Można tu oglądać modele dinozaurów naturalnej wielkości, ustawione przy ścieżce edukacyjnej, jest też Muzeum Paleontologiczne i plac zabaw dla najmłodszych.
Poza tym z Rogowa jest niedaleko do innych nadmorskich miejscowości, w których także czekają różnorodne atrakcje. Można wybrać się stąd na wycieczki np. do Mrzeżyna, Dźwirzyna, Grzybowa, Trzebiatowa i Kołobrzegu.
Jak dojechać do Rogowa?
W Rogowie nie ma stacji kolejowej, więc najłatwiej dostać się tam samochodem. Przejazd z Warszawy zajmuje ok. 6,5 godziny.