Bill Viola w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" i w Fundacji "Tumult" w Toruniu
24 lipca odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Wizje czasu" w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Dzień później instalacje oglądać będzie można nie tylko w CSW, ale także w siedzibie Fundacji "Tumult" przy Rynku Nowomiejskim.
Sztuka zapada w świadomość
Bill Viola był jednym z pierwszych twórców sztuki współczesnej, którzy sięgnęli po techniki wideo, by używać ich jako narzędzi do tworzenia dzieł sztuki. Wypracował swój własny styl kreowania instalacji artystycznych przy pomocy ruchomych obrazów, oparty na głębokich studiach filozoficznych, psychologicznych i analizach dzieł dawnych mistrzów malarstwa. Artysta śledził i badał rozwijające się technologie rejestracji elektronicznego obrazu – od wczesnych technik analogowych aż po przełom cyfrowy i technologie HD.
Przez ponad 40 lat artysta tworzył instalacje wideo, performance i rejestracje, które nie były tradycyjnymi opowieściami filmowymi, lecz raczej zestawieniami obrazów, które zmuszają do samodzielnego tworzenia opowieści. Bill Viola unikał narracji, skupiając się na tworzeniu kadrów, które przenoszą odbiorcę w inną rzeczywistość.
- Bill Viola stworzył dzieła, które zapadają głęboko w świadomość i… podświadomość widzów. Jego ruchome obrazy odnoszą się do fundamentalnych spraw naszej egzystencji: narodzin, przemiany i śmierci; przekraczają rzeczywistość, której doświadczamy na co dzień - mówi Marek Żydowicz, prezes Fundacji "Tumult" i kurator wystawy. - Jego instalacje to przestrzenie duchowych przeżyć i projekcje obrazów, do których opowieści tworzą odbiorcy. Ta wystawa to zaproszenie do wejścia w inny wymiar – inny rytm myśli, świat fizycznych i metafizycznych doznań. Dzięki niej Toruń stanie się unikalnym w Polsce miejscem spotkania ze sztuką, którą nie tylko „zalicza się”, ale której się doświadcza i głęboko przeżywa.
Specjalne przestrzenie dla dzieł
Prezentacja prac Billa Violi w Toruniu to przedsięwzięcie na ogromną skalę. Aby zapewnić odpowiednie warunki dla odbioru jego dzieł, w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” powstały specjalnie zaprojektowane przestrzenie.
- To tak, jakby zbudować cztery domki jednorodzinne – wyjaśnia Marek Żydowicz. - Każdy z kubików ma około 120-130 metrów kwadratowych, jest skonstruowany z grubych ścian o wysokości 6 metrów i posiada sufit na wysokości ok. 5 metrów. Całość jest idealnie izolowana akustycznie specjalną wełną mineralną, co pozwoli widzom w pełni skupić się na odbiorze prac.
Specjalne konstrukcje powstały też w Fundacji "Tumult", gdzie zaprezentowanych zostanie 9 prac Violi.
Wystawa została sfinansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przy wsparciu Fundacji "Tumult" oraz Urzędu Miasta Torunia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz CSW „Znaki Czasu”.
- To wydarzenie nie tylko dla miłośników sztuki współczesnej – to zaproszenie dla każdego, kto pragnie przeżyć chwile refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, spojrzeć na sens swojego życia i siebie samego z nieco innej perspektywy - zapowiadają organizatorzy.
To zobaczymy w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” oraz siedzibie Fundacji "Tumult":
- The Reflecting Pool (1977-9/1997) – dzieło uważane za jedno z przełomowych w historii wideoartu,
- The Greeting (1995) – inspirowane malarstwem renesansowym, ukazujące spotkanie trzech kobiet w zwolnionym tempie,
- The Crossing (1996) – wizualna metafora duchowej transformacji,
- The Messenger (1996) – metaforyczny obraz stanu transformacji duchowej człowieka,
- The Quintet of the Astonished (2000) – mistrzowska analiza ekspresji ludzkich emocji,
- Inverted Birth (2014) – praca odwracająca porządek narodzin i śmierci, • oraz poruszający cykl Martyrs (2014): Ziemia, Powietrze, Ogień i Woda – prezentujący duchową walkę człowieka w świecie żywiołów.
Otwarcie wystawy zarówno w Fundacji Tumult, jak i CSW nastąpi 25 lipca br. Będzie ją można oglądać do końca roku 2025, a jej symboliczny finał będzie miał miejsce podczas 33. edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE w dniach 15-22 listopada br.