Bytów: Pobór krwi. Podziel się darem życia
Dziś (poniedziałek) do godziny 14 można będzie się zarejestrować, by oddać krew. Specjalny krwiobus stanie na bytowskim rynku.
Jak wygląda oddanie krwi? To nic strasznego
Przed pobraniem trzeba się dobrze zastanowić. - Mając na względzie dobro biorcy twojej krwi, należy dokładnie przypomnieć sobie wszystkie schorzenia, nawet te przebyte w odległej przeszłości - twierdzą pielęgniarki. - Dotyczy to w szczególności żółtaczki zakaźnej. W kwestionariuszu znajduje się m.in. pytanie dotyczące ponad 6-miesięcznego pobytu w Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii w latach 1980 do 1996. Jest to pytanie nie dla wszystkich zrozumiałe. Otóż, w wyżej wymienionym okresie występowała na tych terenach choroba szalonych krów, a spożywanie wołowiny przez osoby tam przebywające mogło stanowić potencjalne źródło zakażenia. Zdarzają się sytuacje, w których nagle potrzebna jest krew dla członka twojej rodziny lub osoby zaprzyjaźnionej. Krew danej grupy jest chwilowo nieosiągalna, stąd apel do rodziny chorego i osób mu bliskich. Wówczas zdarza się, że pragnienie oddania krwi jest tak silne, że celowo "zapominamy" napisać prawdę o stanie naszego zdrowia. Jest to bardzo niebezpieczne, a choremu, zamiast pomóc, można zaszkodzić.
Ważny jest wywiad
Po wywiadzie pielęgniarka pobierze próbki krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.
- Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi, hemoglobinę, morfologię krwi - mówią pielęgniarki. - Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu (krwioautobusie) i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet około 1 godziny, a w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi - około 2 godzin, a nawet dłużej.
Sprawdzą, czy chorujesz na choroby zakaźne
Podczas donacji pobierane będą również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy krwiodawca nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka.