Ciechocinek: Mieszkańcy i kuracjusze Ciechocinka o powrocie pociągów
Linia kolejowa Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek nie była użytkowana przez regularnych przewoźników od 2011 roku, jednak w 2014 r. uruchomiono tam tymczasowo pociągi sezonowe. Teraz, po latach przerwy, pasażerowie znów będą mogli z niej korzystać.
- Mieszkańców i kuracjuszy do Ciechocinka zawiozą pociągi obsługiwane przez spółkę Polregio, która zwyciężyła w postępowaniu przetargowym na świadczenie usług przewozowych na trasie Bydgoszcz-Toruń-Otłoczyn-Ciechocinek. Samorząd województwa, organizujący kolejowe przewozy pasażerskie w regionie, sfinansuje co najmniej osiem par pociągów, które od 2025 do 2030 roku będą kursować do najsłynniejszego uzdrowiska w Polsce - tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
Wznowienie połączeń następuje w wyniku porozumienia zawartego w październiku 2024 roku między samorządem wojewódzkim, władzami kolejowymi oraz samorządem Ciechocinka w Urzędzie Marszałkowskim.
Pisaliśmy o tym:
Po wielu latach nastąpi powrót pociągów do Ciechocinka. Jest już data, teraz ruszają prace
Polregio zrealizuje zadanie za 32 mln zł. Od 14 grudnia pasażerowie mogą oczekiwać co najmniej ośmiu par pociągów dziennie na trasie łączącej Ciechocinek z Aleksandrowem Kujawskim. Przewidziano również jedno bezpośrednie połączenie z Bydgoszczą, a przesiadki w Aleksandrowie Kujawskim zostaną zorganizowane w sposób najbardziej dogodny dla osób podróżujących z Włocławka.
Za podróżowanie trasą osoby powyżej 65. roku życia zapłacą zaledwie 4 złote. Natomiast w ciągu pierwszych dwóch miesięcy wszyscy pasażerowie będą mieć możliwość podróżowania za symboliczną złotówkę. Wagony, które obsłużą te połączenia, są klimatyzowane, nowocześnie wyposażone i dostosowane do przewozu rowerów.
Przed wznowieniem ruchu kolejowego, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zleciła kompleksową modernizację trasy Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek. Prace te są realizowane przez Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe, które odpowiedzialne jest za gruntowny remont torów.
Po zakończeniu remontu siedmiokilometrowej linii, pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 120 kilometrów na godzinę. W ramach modernizacji odnowione zostaną również perony w Ciechocinku, Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim, gdzie pojawią się nowe wiaty, ławki oraz energooszczędne oświetlenie. Dodatkowo unowocześnione zostaną urządzenia sterowania ruchem oraz sieć trakcyjna, co razem z inwestycją wyniesie 47 milionów złotych.
Mieszkańcy i kuracjusze Ciechocinka oraz Aleksandrowa Kujawskiego sceptycznie podchodzą do powrotu pociągów do uzdrowiska.
- W ten pociąg to nic uwierzę, jak nie zobaczę, bo ile to już lat, kiedy nie jeździ? Już po takim czasie wszyscy jakoś się zorganizowali, także ciekawe, czy remont torów i kurs pociągu będzie opłacalny - uważa pani Agnieszka (nazwisko do wiadomości redakcji).
- Czekam na to od kilku lat. Jeżdżę do pracy do Aleksandrowa Kujawskiego autobusem, do domu z koleżanką samochodem, której pokrywam część kosztów paliwa. Niestety w tych godzinach nie mam już autobusu. Mam tylko nadzieję, że pociągi będą miały dobry rozkład - mówi pani Grażyna.
Renata Czopiec do Ciechocinka przyjeżdża raz w roku z okolic Łodzi. - Gdy dojadę pociągiem do Aleksandrowa, bo podróż koleją jest tańsza i wygodniejsza niż autobusem, to zamawiam taksówkę. Za bagaż w autobusie muszę dodatkowo płacić i jeszcze iść do pokoju. Za taksówkę mam teraz zapłacić 50 zł. Robi się spory wydatek - tłumaczy kobieta.
- Przy okazji wytnie się autobusy. A jak znowu kolej stanie się nierentowna i zlikwidują połączenie, to autobusy będą już jakiegoś prywaciarza - pisze pan Maciej.
- W zimie, bezsens totalny. Są autobusy, po co jeszcze pociąg. Dworzec w Aleksandrowie by odnowili, a nie połączenie, którym jeździło mało osób - uważa Magda Bugalska.
- Nie wierzę, jak marnotrawione są pieniądze podatników...czy któryś z tych urzędasów zadał sobie trud, aby sprawdzić liczbę pasażerów na linii Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek? Cyrk jak z kinem w Aleksandrowie, wszyscy chcieli, wszyscy tęsknili, a teraz garstka ludzi tam chodzi - dodaje inny czytelnik na naszym fanpagu.