Cztery spółdzielnie energetyczne w Kujawsko-Pomorskiem. Znamy lokalizacje. Będzie więcej?
W wykazie spółdzielni energetycznych, prowadzonym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, znajduje się 108 podmiotów. Skupiają one 376 członków, którzy korzystają z 603 instalacji odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim fotowoltaicznych, o łącznej mocy przekraczającej 42 MWe.
Cztery spółdzielnie energetyczne w Kujawsko-Pomorskiem
Najwięcej spółdzielni energetycznych - po 14 - jest w Wielkopolsce, Małopolsce i na Mazowszu, najmniej na Podlasiu i w Lubuskiem - po 2.
W Kujawsko-Pomorskiem są cztery:
- Ozelion w gminie Kikół w powiecie lipnowskim,
- Krajna, obejmująca gminy Mrocza, Sośno i Koronowo,
- Spółdzielnia Energetyczna Gminy Chełmża,
- Spółdzielnia Zielona Energia Regionu w gminie Grudziądz.
- Liczba wniosków dynamicznie rośnie. Samorządy oraz mieszkańcy coraz częściej interesują się założeniem spółdzielni energetycznej. To realna odpowiedź na wysokie ceny energii i sposób na niezależność energetyczną - rekomenduje KOWR.
Wedle raportu „Spółdzielnie energetyczne w Polsce: społeczne uwarunkowania ich powstawania” dr Justyny Orłowskiej i dra Łukasza Trembaczowskiego, siłą napędową każdej spółdzielni są lokalni liderzy, wierzący w ideę energetyki obywatelskiej. W przypadkach, które zbadali, zadziałały przedsiębiorcze duety. - W dwóch były to osoby wywodzące się z lokalnej społeczności gmin, na terenie których powstały spółdzielnie. W przypadku jednej - eksperci z zewnątrz, którzy uzyskali zaproszenie od władz samorządowych do prowadzenia procesu.
Udział gmin jest bezcenny. KOWR zaprasza na szkolenia
Udział samorządów w tworzeniu spółdzielni energetycznych jest bezcenny.
- Inicjatywa na założenie wspólnoty nie musi wyjść od lokalnych władz, ale na pewno muszą tej idei sprzyjać i widzieć ją jako pozytywne rozwiązanie dla gminy - twierdzą badacze. - Realnym przykładem wsparcia spółdzielców ze strony władz samorządowych jest pomoc w znalezieniu odpowiedniego terenu pod instalację czy wręcz udostępnienie go.
Dlatego KOWR zaczął zapisy na dwudniowe szkolenia dla przedstawicieli samorządu terytorialnego.
- W trzecim kwartale br. planujemy uruchomić dwa cykle szkoleniowe w formie webinariów dotyczących funkcjonowania spółdzielni energetycznych. Każdy obejmie trzy spotkania o innym zakresie. Pierwszy będzie skierowany wyłącznie do przedstawicieli administracji publicznej i obejmie w szczególności zagadnienia prawne związane z zakładaniem i funkcjonowaniem spółdzielni energetycznych w Polsce - zapowiada KOWR.
Badacze zachęcają gminy: - Interesy władz lokalnych i mieszkańców są spójne. Wspólnoty energetyczne zabezpieczają gminę pod kątem energetycznym, zachowując środowisko, a w przyszłości nadwyżki kapitału mogą pozwalać rozwijać lokalną przedsiębiorczość.
O doborze instalacji i przyłączeniu do sieci
W planach KOWR są też szkolenia m.in. na temat doboru instalacji do profili zużycia energii przez członków spółdzielni, a także zasady wzajemnych rozliczeń między spółdzielnią energetyczną a jej członkami.
Będzie także mowa o relacjach spółdzielni energetycznych z rynkiem energetycznym w Polsce. - Przedstawimy warunki przyłączenia instalacji OZE do sieci, proces zawierania umów ze sprzedawcą energii i zarządzania energią w ramach spółdzielni - podaje KOWR.
W Polsce spółdzielnie energetyczne zaczęły powstawać po nowelizacji (w 2016 r.) ustawy o odnawialnych źródłach energii. W Europie spółdzielnie energetyczne funkcjonują od lat 90-tych. Liderem są Niemcy, gdzie w 2020 roku działało już 1750 spółdzielni.