Czy trzeba wozić w samochodzie dokument prawa jazdy? Przepisy są jasne
5 grudnia 2020 r. zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym Z art. 38 wynika, że:
Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem;
W praktyce oznacza to, że kierowcy, którzy mają polskie prawo jazdy nie muszą mieć tego dokumentu przy sobie podczas jazdy samochodem. Nie trzeba mieć ze sobą dokumentu, ale trzeba posiadać ważne uprawnienia do kierowania pojazdu mechanicznego danej kategorii. Uprawnienia do kierowania pojazdami to określenie dotyczące posiadania udokumentowanych umiejętności do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dane dotyczące kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia pojazdów w Polsce, są dostępne w bazie CEPiK.
Kara za kierowanie samochodem bez uprawnień może wynosić od 1500 zł do 30 000 zł. Nałożona kara zależy od okoliczności braku uprawnień.
Uwaga! Jeśli wybieramy się w podróż poza Polskę, zabierzmy ze sobą fizyczny dokument prawa jazdy. Zagraniczne służby nie mają dostępu do polskich baz danych i nie będą mogli zweryfikować uprawnień kierowcy