Długie, ale warte każdej strony – oto serie książkowe do maratonu czytelniczego
Chociaż w obecnych czasach ludzie są nastawieni na szybką i przyjemną rozrywkę, czasami warto dać szansę długim sagom, które oferują kapitalnych bohaterów i wciągającą fabułę. Oto cykle, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko molom książkowym!
"Pieśń Lodu i Ognia”, czyli pierwowzór "Gry o Tron”!
Trudno znaleźć sagę, która miała tak ogromny wpływ na popkulturę jak "Pieśń Lodu i Ognia”. Chociaż cykl składa się łącznie z ośmiu części, znaczna większość osób kojarzy go z nazwą pierwszej książki pt. "Gra o Tron”. Tak właśnie nazywa się cały serial, który jest ekranizacją tej bestsellerowej serii.
Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że serial ten okazał się niesamowitym sukcesem i dodatkowo napędził popyt na cykl książek autorstwa George’a R.R. Martina. Wiele osób jest jednak zdania, że powieści są jeszcze lepsze niż telewizyjna produkcja. Zdecydowanie warto sprawdzić to samodzielnie!
"Harry Potter” – najsłynniejszy cykl młodzieżowego fantasy
J.K. Rowling tworzyła cykl powieści z Harrym Potterem w roli głównej z odgórnie gotowym planem – chciała, by czytelnicy dorastali wraz z bohaterami i właśnie dlatego akcja z każdą częścią porusza coraz mocniejsze i trudniejsze tematy. Sama autorka jednak z pewnością nie spodziewała się, jak ogromnym sukcesem na skalę globalną okaże się jej seria.
Cały cykl powieści o młodym czarodzieju łącznie rozeszły się w ponad 500 milionach egzemplarzy, a filmy tworzone na podstawie kolejnych części były międzynarodowymi hitami. Harry Potter na dobre wszedł do popkultury i został stałym bywalcem zarówno srebrnego ekranu, jak i półek w milionach domów na całym świecie.
Saga wiedźmińska – klejnot polskiego fantasy słynny na cały świat
Na palcach jednej ręki można policzyć polskich autorów, którzy odnieśli większy międzynarodowy sukces niż Andrzej Sapkowski. Powodem jest oczywiście saga wiedźmińska, która zrodziła jedno z najciekawszych i najbardziej lubianych uniwersów fantasy na świecie.
Chociaż już wcześniej postacie Geralta z Rivii czy Ciri były znane zapalonym fanom tego gatunku, szeroką popularność Wiedźminowi zapewniły przełomowe gry, które stały się globalnym hitem. Wiele dobrego dla popularności sagi zrobił również serial Netflixa, a przede wszystkim kapitalna rola Henry’ego Cavilla, który wcielił się w Geralta.
Cykl o Joannie Chyłce – czołówka polskich powieści kryminalnych
Seria "Joanna Chyłka” autorstwa Remigiusza Mroza to zdecydowanie zbiór godny sprawdzenia.Powieści łączące w sobie elementy kryminału i thrillera opowiadają o prawniczce, która polaryzuje swoim zachowaniem, lecz jest przede wszystkim mistrzynią w swoim fachu.
Do tej pory powstało aż 18 tomów z serii Chyłka – kolejność czytania jest oczywiście wyjątkowo ważna, by zrozumieć losy bohaterów. Bez wątpienia warto dać tej pozycji szansę – pokazuje ona dobitnie, że polskie powieści również mają wiele do zaoferowania!
"Cmentrarz Zapomnianych Książek” – wybitny cykl Carlosa Ruiza Zafona
Szukając świetnych książkowych serii, warto również zajrzeć do Barcelony z XX wieku."Cmentarz Zapomnianych Książek” to wybitna tetralogia (seria składająca się z czterech części) autorstwa Carlosa Ruiza Zafona.
Gęsta fabuła, kapitalne opisy oraz bardzo dobrze napisani bohaterowie sprawiają, że lektura ta pochłania czytelnika bez pamięci. Krytycy są zgodni, że seria napisana przez zmarłego w 2020 roku pisarza to jeden z najlepszych cyklów stworzonych