Dolny Śląsk: Deszczowo będzie przez kilka dni. Są alerty IMGW
Ulewna końcówka lipca na Dolnym Śląsku. IMGW wydało ostrzeżenia przed silnymi opadami i burzami
Od niedzieli (27 lipca) do wtorku (29 lipca) największe zagrożenie dotyczy powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, strzelińskiego, oławskiego, oleśnickiego i milickiego, gdzie obowiązuje ostrzeżenie II stopnia. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, z sumą miejscami od 60 do 80 mm, a lokalnie nawet do 90 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 80 km/h oraz grad.
W niedzielę (27 lipca) opady deszczu będą przemieszczać się z zachodu na wschód, obejmując niemal cały Dolny Śląsk, w tym pas od Legnicy po Wrocław. Poniedziałek (28 lipca) przyniesie kolejną falę deszczu – tym razem front wejdzie od północy, a najmocniej padać będzie we wschodnich powiatach regionu. Temperatura w nocy osiągnie 14 stopni, a w ciągu dnia najcieplej będzie po południu, jednak tylko z 22 słupkami na termometrach. Deszcz powinien ustępować dopiero od wtorku (29 lipca).
Zobacz też: 13 pięter, 1200 pokoi – ten hotel to kolos. Jest największy w Polsce. Kiedy otwarcie?
Pogoda na kolejne dni
- Wtorek, 29 lipca – zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Miejscami możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 do 23°C, w rejonach podgórskich 18–20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunku północno-zachodniego.
- Środa, 30 lipca – zachmurzenie małe i umiarkowane, w dzień okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatury wciąż umiarkowane: 21–23°C, w górach do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.
- Czwartek, 31 lipca – przewaga umiarkowanego zachmurzenia i miejscowych, przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 21 do 23°C, w rejonach podgórskich 17–20°C.
Gwałtowne wzrosty stanów wody na Dolnym Śląsku i w regionie
IMGW ostrzega przed gwałtownymi wzrostami poziomu wody na rzekach Dolnego Śląska, Opolszczyzny i części Wielkopolski. Intensywne opady deszczu i burze, które przechodzą nad regionem, mogą spowodować szybkie podnoszenie się stanów wód, miejscami nawet do strefy wody wysokiej.
Największe ryzyko dotyczy rzek i ich dopływów w dorzeczu Nysy Kłodzkiej – od jej górnego biegu po zbiorniki Kozielno i Nysa. Zagrożone są również mniejsze rzeki, takie jak Klikawa, Żydawka, Czermnica i Orlica, a także odcinki Odry (od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Widawy), samej Widawy, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy oraz Baryczy z dopływem Orli. W niektórych miejscach istnieje ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Mieszkańcy zagrożonych terenów powinni śledzić komunikaty hydrologiczne i pogodowe IMGW, unikać przebywania w pobliżu rzek i zwracać uwagę na ewentualne podtopienia.