Gdzie się znajduje sam środek polskiego wybrzeża Bałtyku? Odpowiedź nie jest prosta, będziesz zaskoczony!
W tym artykule:
Wakacje w samym środku polskiego wybrzeża Bałtyku? Fajnie! Ale gdzie ten środek jest?
Czy wiesz, gdzie leży geograficzny środek polskiego wybrzeża, samo centrum naszej strefy nadmorskiej? Fajnie byłoby to sprawdzić i zaplanować tam wycieczkę, by móc powiedzieć, że plażowało się dokładnie na środku morskiego brzegu Polski.
Sprawa jest jednak skomplikowana! Oficjalnie geograficzny środek wybrzeża znajduje się w zacisznej wsi Wicie. Stoi tam głaz informujący, że tu właśnie zaczyna się 262. Kilometr wybrzeża, jego środek. Ta identyfikacja ma jednak poważne problemy.
- Po pierwsze, głaz stoi przy wejściu na plażę, ale jak przejdzie się kawałek dalej, do wbitego w piasek słupka kilometrowego, który informuje, na jakim odcinku wybrzeża się znajdujemy, to możemy z niego odczytać, że jest to 261. kilometr, a nie 262.
- To jednak drobnostka. Drugi problem jest poważniejszy: jeśli 262. kilometr jest środkowy, to oznacza, że polskie wybrzeże ma 524 km długości. Tak jednak nie jest – skrajny słupek w Świnoujściu wyznacza kilometr nr 428, a nie 524.
Wygląda na to, że głaz w Wiciu wyznacza raczej środek odcinka między Helem a Świnoujściem, ale też nieprecyzyjnie, bo ten wypada raczej kawałek dalej na północny wschód, na plaży w Rusinowie.
To które miejsce jest tak naprawdę środkiem polskiego wybrzeża? Przekonajmy się!
Głaz w Wiciu na mapie:
Nieuchwytny środek polskiego wybrzeża
To, gdzie wypada środek wybrzeża naszego kraju, zależy od tego, jak liczy się długość linii brzegowej. Słupki informujące o odległościach ustawiono wzdłuż całego brzegu, od Świnoujścia na zachodzie do granicy z Obwodem Kaliningradzkim na wschodzie. Mapa słupków jest dostępna online.
Problem polega na tym, że różne odcinki wybrzeża liczy się osobno. Swoje słupki z numerami kilometrów ma główna część wybrzeża między Helem (słupek kilometrowy nr 1 w Chałupach) a Świnoujściem (słupek nr 428), osobne ma Zalew Szczeciński, jeszcze inne Zalew Wiślany, kolejną serię ma Mierzeja Helska.
By odkryć środek polskiego wybrzeża, musimy zdecydować, jaką metodę liczenia przyjmiemy.
Która plaża leży dokładnie między Helem a Świnoujściem?
Jeśli chcemy sprawdzić, gdzie znajduje się środek głównej części wybrzeża, sprawa jest dość prosta. Skoro słupków kilometrowych jest 428, to wystarczy podzielić tę liczbę na pół, by przekonać się, że środek wypada przy słupku nr 214.
Środek polskiego wybrzeża znalazłby się wtedy w Słowińskim Parku Narodowym, nieopodal Rowów.
A co, jak doliczymy Mierzeję Helską?
Liczenie długości polskiego wybrzeża między Chałupami a Świnoujściem wydaje się jednak dziwne – przecież to nie uwzględnia ogromnej części naszego wybrzeża! Wypada dodać jeszcze przynajmniej Mierzeję Helską. Jej wybrzeże (z jednej strony) ma 36 km długości. Przy doliczeniu tych 36 km środek wybrzeża wypada na słupku kilometrowym nr 196, niedaleko słynnej Wydmy Łącka na Mierzei Łebskiej.
Mierzeja Helska jest jednak półwyspem, ma więc dwa wybrzeża o łącznej długości 72 km. Po doliczeniu wszystkich 72 km środek wybrzeża wypada na słupku nr 178, kawałek na wschód od Łeby, niedaleko plaży nudystów nad Jeziorem Sarbsko.
Nie zapominajmy o Mierzei Wiślanej!
Tak naprawdę doliczenie Półwyspu Helskiego nie wystarcza, by określić środek polskiego wybrzeża, bo przecież mamy jeszcze całą Mierzeję Wiślaną – tam też są plaże i kurorty! Wybrzeże Mierzei Wiślanej od strony Bałtyku mierzy – według słupków kilometrowych – 124 km długości.
Podsumujmy. Całe, widoczne na mapach polskie wybrzeże Bałtyku (bez Zalewu Szczecińskiego) ma więc 428 km od Świnoujścia do Chałup + 72 km Mierzei Helskiej + 124 km Mierzei Wiślanej. To daje łącznie 524 km.
Połowa tej długości wypada na 166 słupku kilometrowym, licząc od Chałup, a więc na wysokości wejścia nr 47 na plażę Słajszewo, nieopodal Lubiatowa.
Powiedziałbym, że to właśnie jest geograficzny środek polskiego wybrzeża, a nie miejsce wyznaczone przez Głaz z Wiciu.
Chcesz plażować pośrodku polskiego brzegu Bałtyku? Wybierz się na weekend czy urlop do uroczego Słajszewa lub Lubiatowa!
Źródła: Wikipedia, Popiasku.pl