Jest ich ponad milion. Imigranci pracujący w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej?
W tym artykule:
Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce
Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce, na koniec stycznia 2025 r., pracowało legalnie 1001,8 tysięcy obcokrajowców. To o 4,5 proc. więcej niż na koniec stycznia 2024 r. i nieco mniej, niż w szczytowym w 2024 r. listopadzie. Z danych GUS wynika, że wśród pracujących cudzoziemców jest więcej mężczyzn (niemal 590 tys.) niż kobiet (nieco ponad 410 tys.).
Największa liczba cudzoziemców pracuje w regionie warszawskim stołecznym (dane zaprezentowano dla statystycznych regionów NUTS2) oraz w województwach dolnośląskim i wielkopolskim. Najmniejsza - w województwie świętokrzyskim. Liczba pracujących cudzoziemców w Warszawie i okolicach jest 25-krotnie wyższa niż w świętokrzyskim.
Tylu cudzoziemców pracuje w poszczególnych regionach Polski, zobacz zestawienie:
Skąd pochodzą pracujący w Polsce cudzoziemcy?
Wśród imigrantów pracujących w Polsce dominują obywatele Ukrainy - stanowią aż 67,2 proc. wszystkich pracujących cudzoziemców. Na koniec stycznia 2025 r. było ich 701,8 tysięcy - o 2,2 proc. więcej niż rok wcześniej, ale też o 1,7 proc. mniej niż na koniec grudnia 2024 r.
Na kolejnych miejscach zestawienia znaleźli się obywatele:
- Białorusi - 10,9 proc.,
- Gruzji - 2,2 proc.,
- Indii - 2 proc.,
- Kolumbii - 1,5 proc.,
- Filipin - 1,4 proc.
Jak powstało zestawienie GUS?
Urząd zebrał dane ze źródeł administracyjnych. Zestawienie obejmuje cudzoziemców zatrudnionych na umowę o pracę i umowy zlecenie (oraz pokrewne, np. pracę agencyjną). Według GUS niemal 40 proc. imigrantów wykonywało wyłącznie umowy zlecenie i pokrewne.
Nie obejmuje za to umów o dzieło praz umów o pomocy w zbiorach (pomocy rolnika).