Katowice: Czy bieda ma twarz starszej kobiety? Rusza nabór do ważnego projektu
Warsztaty teatralne, a później premiera
Warsztaty teatralne poprowadzi reżyser i pedagog teatru Sławomir Szczurek. Zakończą się one premierowym spektaklem i późniejszymi pokazami dla publiczności. Seniorzy będą mieli także okazje pracować z dramatopisarzem i dramaturgiem. Tekst przedstawienia powstanie we współpracy z uczestnikami, a napisze go Grzegorz Górny, zwycięzca głównej nagrody w konkursie Nowy Dokument Tekstowy w kategorii Dramat zorganizowanego przez Instytut Literatury w Krakowie (2023) oraz półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2023).
Ten reżysersko-dramaturgiczny duet w swoich pracach podejmuje ważne społecznie tematy. Twórcy wspólnie zadebiutowali spektaklem „Posągowa” inspirowanym historią francuskiej rzeźbiarki Camille Claudel, odważnie poruszając temat zdrowia psychicznego. Spektakl miał swoją premierę w Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Śląska publiczność może znać także ich muzyczną realizację „Przyjaciel, którego nie było” do obejrzenia w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która powróci na deski sali kameralnej w nadchodzącym sezonie.
- Zjawisko nędzy i zaniedbania socjalnego na ostatnim etapie życia człowieka to bardzo ważny i przemilczany społecznie temat. Wielu z nas wręcz nie wie o jego istnieniu. Przyjrzymy się rzeczywistej skali zjawiska. Sprawdzimy także, czy warunki życia ludzi w podeszłym wieku urągają godności człowieka? Spróbujemy w procesie teatralnym znaleźć odpowiedź na pytanie kto powinien się opiekować osobami starszymi w kryzysie nędzy i nierzadko niemalże ubóstwa? - mówi Sławomir Szczurek.
Jak wziąć udział w projekcie społecznym „Bieda, której nie widać”?
Stowarzyszenie Nowy Teatr w Katowicach oraz Teatr KTO w Krakowie czekają na wszystkich tych, dla których temat wykluczenia finansowego wśród seniorów oraz ogólnej kondycji finansowej tej grupy społecznej jest ważny. Jak się zgłosić?
- zgłoszenia dot. chęci udziału w projekcie wraz z krótką odpowiedzią na pytanie dlaczego chce się być jego częścią, należy przesłać w terminie do 20 lipca na adres: stowarzyszenienowyteatr@gmail.com,
- warsztaty rozpoczną się w lipcu 2025 i potrwają do końca grudnia 2025,
- spotkania warsztatowe odbywać się będą w różne dni, dwa razy w tygodniu,
- premierowe spektakle odbędą się 4 i 5 grudnia, zaś pokaz popremierowy 23 grudnia,
- za udział w spektaklu organizator przewidział honorarium dla uczestników.
Organizator zastrzega sobie prawo kontaktu z wybranymi przez siebie osobami. Projekt „Bieda, której nie widać” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.