Kęsowo: Zakaz kąpieli w Jeziorze Kęsowskim. Pojawiły się sinice
Zakaz wejścia do wody w Jeziorze Kęsowskim. Zakwitły tam sinice, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie narażone są dzieci i zwierzęta.
W piątek (18 lipca) wprowadzono zakaz kąpieli w Jeziorze Kęsowskim z uwagi na wystąpieniem w jego wodach sinic.
- Prosimy o zachowanie ostrożności i niedopuszczanie dzieci oraz zwierząt do wody. Kontakt z sinicami może być niebezpieczny dla zdrowia - informują władze gminy Kęsowo (pow. tucholski).
Sinice - co to takiego?
Sinice (cyjanobakterie) są zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych.
Sinice występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych.
Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody są m.in. wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Objawy zetknięcia z sinicami
Kąpiele w wodzie, w której doszło do zakwitu cyjanobakterii lub wdychanie powietrza w okolicach skażonych kąpielisk, może prowadzić do pogorszenia zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.