Kolejny wycieczkowiec przekazany przez Fincantieri
Wieloletnia współpraca przynosi nowe efekty
Viking Vesta to 14. jednostka przekazana przez włoski koncern stoczniowy Fincantieri norweskiemu armatorowi Viking, w tym dwa statki ekspedycyjne zbudowane w ramach współpracy trwającej od 2012 roku. Część zrealizowanych zamówień dotyczyła budowy jednostek w zakładach stoczniowych zależnej spółki Vard. Całkowity potencjał współpracy – uwzględniający zakontraktowane statki, podpisane umowy oraz opcje przewidziane do finalizacji – obejmuje obecnie 28 jednostek.
Viking Vesta należy do segmentu średniej wielkości wycieczkowców, zaprojektowanych zgodnie z rygorystycznymi normami środowiskowymi. Projektanci uwzględnili szereg rozwiązań redukujących emisje, zużycie energii i generowany hałas. Jednostka ma tonaż brutto około 54 300 ton, oferuje 499 kabin i może pomieścić do 998 pasażerów.
Napęd wodorowy na wycieczkowcach Fincantieri
Fincantieri i Viking zapowiedzieli pierwszy na świecie wycieczkowiec napędzie wodorowym, który ma zostać przekazany jeszcze przed końcem 2026 roku. Viking Libra, budowany w stoczni w Ankonie, zostanie wyposażony w zbiorniki wodoru przechowywanego na pokładzie, wykorzystywanego zarówno do napędu, jak i wytwarzania energii elektrycznej. W tej samej stoczni powstaje także siostrzana jednostka – Viking Astrea, której przekazanie planowane jest na 2027 rok. Statek otrzyma tożsame systemy zeroemisyjne, umożliwiające żeglugę w obszarach objętych szczególną ochroną środowiskową.
Perspektywy dalszej rozbudowy floty
W październiku 2024 roku Fincantieri i Viking zawarły kolejną umowę na budowę dwóch statków wycieczkowych z terminem dostawy zaplanowanym na 2030 rok. Wartość kontraktu oszacowano wstępnie na kwotę od 500 mln do miliarda euro. Dodatkowo, podpisano opcję na cztery kolejne jednostki, których budowa przewidziana jest na lata 2031-2032.
Wszystkie nowe statki powstają zgodnie z aktualnymi przepisami bezpieczeństwa żeglugi oraz są wyposażane w wysoko wydajne siłownie i systemy ograniczające emisję zanieczyszczeń. Fincantieri podkreśla, że współpraca z Vikingiem to nie tylko kontynuacja długoletnich relacji handlowych, lecz także wspólny rozwój technologii przyszłości dla zrównoważonej żeglugi pasażerskiej.
Źródło: Finncantieri/MD
- Wyspy Kanaryjskie przywitały pierwszy od marca wycieczkowiec
- Marsylia pod obstrzałem ekologów – wycieczkowce na celowniku
- Gdzie uciec od zimowej szarugi i znaleźć słońce?