Kontrole hulajnóg elektrycznych w Stargardzie
W dniu wczorajszym, funkcjonariusze drogówki na terenie Stargardu przeprowadzili szereg kontroli użytkowników hulajnóg elektrycznych. Akcja jest odpowiedzią na wzrastającą liczbę użytkowników tego środka transportu oraz niestety również przypadki nieprzestrzegania przez nich przepisów ruchu drogowego.
Źródło zdjęć: © Pixabay | Pixabay
Grzegorz Świstak
Podczas kontroli, policjanci korzystając z wideorejestratorów, sprawdzali prędkość hulajnóg, a także dokładnie oceniali stan techniczny pojazdów - informuje asp. Justyna Siwarska, oficer prasowy stargardzkiej Policji. Celem tych działań było zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla kierowców hulajnóg, jak i innych uczestników drogowego ekosystemu. Dodatkowo, zwracano uwagę na sposób poruszania się po drogach publicznych, obecność pasażerów oraz oczywiście trzeźwość kierujących.
Policja przypomina, że nieodpowiedzialna jazda na hulajnodze elektrycznej może prowadzić do poważnych konsekwencji. W świetle obowiązującego prawa, hulajnogi elektryczne są traktowane podobnie do innych pojazdów, a więc i wymagania stawiane ich użytkownikom są porównywalne z obowiązkami kierowców. Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz minimalizowanie ryzyka wypadków.
Będziemy kontynuować tego typu działania, by zwiększyć bezpieczeństwo oraz świadomość praw i obowiązków wynikających z korzystania z hulajnóg elektrycznych - dodaje asp. Siwarska.
Przypominamy zasady, jakie obowiązują kierujących hulajnogami:
Kto może korzystać z hulajnogi elektrycznej:
- osoby w wieku od 10 do 18 roku życia posiadające kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
- osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą posiadać dodatkowych uprawnień ;
- dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Gdzie można się poruszać hulajnogą elektryczną?
- droga dla rowerów, droga dla pieszych i rowerów lub pas ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza - dopuszczalna prędkość dla kierującego hulajnogą to 20 km/h;
- po drodze, w przypadku braku wyzej wymienionej miejsc, gdy ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h - dopuszczalna prędkość dla kierującego hulajnogą to 20 km/h;
- po chodniku lub drodze dla pieszych – dozwolone - w przypadku braku drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, gdy ruch pojazdów odbywa się z prędkością większą niż 30 km/h - dopuszczalna prędkość dla kierującego hulajnogą powinna być zbliżona do ruchu pieszych.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
- 1) przewożenia innej osoby (pasażera), zwierzęcia lub ładunku,
- 2) ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
- 3) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
- 4) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy,
- 5) czepiania się pojazdów.