Kraków: plan nowej kładki rowerowej nad Wisłą. Jest wśród priorytetów
Konkretnie chodzi o kładkę rowerową w rejonie ul. Nowohuckiej. Tam dodatkowe połączenie obu brzegów dedykowane rowerzystom bardzo by się przydało.
Obecnie na moście Nowohuckim z jednej i drugiej strony jest bardzo wąski pas, z którego korzystają piesi i rowerzyści, jest tam ciasno i mało bezpiecznie.
W ramach prac związanych z przygotowaniem nowej przeprawy w urzędzie powstała już koncepcja kładki w ciągu ul. Nowohuckiej w dwóch wariantach. Pierwszy z nich zakłada kładkę czteroprzęsłową o przęsłach stalowych w postaci dwóch rur nośnych w kształcie łuku kołowego ze ściągiem, z pomostem (w postaci stalowej płyty ortotropowej) podwieszonym co 5 m. Drugi wariant to kładka czteroprzęsłowa o przęsłach ciągłych w postaci przestrzennej kratownicy stalowej z rur okrągłych z pomostem w postaci stalowej płyty ortotropowej zlokalizowanym w pasie dolnym kratownicy.
Zespół ds. kierunku rozwoju infrastruktury rowerowej wskazał też inne zadania. Wśród nich do najbardziej zaawansowanych zaliczono prace nad modernizacją tras wzdłuż ulic: Nawojki, Jancarza, al. Pokoju, Walerego Sławka oraz Brożka.
Równolegle przygotowywane są dokumentacje kolejnych przedsięwzięć, oprócz kładki rowerowej na ul. Nowohuckiej dotyczą one przejazdów na wałach wiślanych oraz w rejonie ul. Półłanki, a także kluczowych projektów, jak kładka nad Prądnikiem czy tunelowy przejazd pod ul. Ofiar Dąbia.
- Ogłoszenie przetargów na te zadania planowane jest jeszcze w tym roku - informują w krakowskim magistracie.
W Dzielnicy XVII komisja pozytywnie zaopiniowała petycję mieszkańców o jednolite oznakowanie tras rowerowych oraz zapewnienie ciągłości korytarza wzdłuż ul. Kocmyrzowskiej i Gustawa Morcinka (od Kocmyrzowskiej po rejon Popielidów). W Dzielnicy zapowiedziano zgłoszenie tej inwestycji do budżetu miasta na 2026 r.
Podczas niedawnego posiedzenia Komisji Infrastruktury poświęconego m.in. rozbudowie infrastruktury rowerowej, miejski radny Edward Porębski zwrócił uwagę na pilną potrzebę budowy ścieżki rowerowej do Przylasku Rusieckiego, a mieszkanka Kantorowic – na brak bezpiecznego ciągu pieszo‑rowerowego przy ul. Zakole.