Kraków: pojawił się groźny, inwazyjny owad. Jest apel do mieszkańców
- Kraków dołączył do miast zagrożonych przez inwazyjnego owada dumka jałowcowego - alarmuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Dumek jałowcowy rozwija się głównie na roślinach z rodziny cyprysowatych, do których należą m.in. tuje (żywotniki), jałowce, cyprysy i cyprysiki. Uszkodzenia powodowane przez larwy, które żerują pod korą, prowadzą do zamierania całych krzewów.
- Niestety, kompostowanie zainfekowanych roślin nie jest skuteczną metodą zwalczania tego szkodnika – larwy mogą przetrwać proces rozkładu i dorosłe owady mogą się z nich dalej wykluwać - zaznaczają w ZZM.
ZZM nie sadzi tuj na terenach publicznych i apeluje do mieszkańców o rozwagę w doborze gatunków sadzonych w ogrodach: "Rośliny z rodziny cyprysowatych, choć popularne i łatwe w uprawie, stanowią idealne środowisko rozwoju dla tego chrząszcza i mogą przyczynić się do jego dalszego rozprzestrzeniania".
Co robić w przypadku zaobserwowania zainfekowanych roślin?
- Najskuteczniejszym sposobem walki z dumkiem jałowcowym jest mechaniczne zniszczenie zasiedlonych roślin – najlepiej przy użyciu rębaka, który skutecznie eliminuje larwy i ogranicza ryzyko ich dalszego rozwoju. Zaleca się, aby rozdrobnione resztki przetworzyć ponownie lub poddać kontrolowanemu kompostowaniu – nie należy przechowywać zainfekowanych roślin w całości ani pozostawiać ich na kompostownikach domowych czy osiedlowych - informują w ZZM.
Apelują tam do mieszkańców Krakowa o:
- unikanie sadzenia tuj i innych roślin z rodziny cyprysowatych, szczególnie w nowych nasadzeniach.
- usuwanie i odpowiednie utylizowanie zaatakowanych roślin.
Zagrożenie dla krzewów i drzew
Dumek jałowcowy to ciepłolubny chrząszcz z rodziny bogatkowatych, który stanowi poważne zagrożenie dla zieleni miejskiej.
Owad ten, pochodzący z regionu Morza Śródziemnego, od początku XXI wieku intensywnie rozprzestrzenia się na północ Europy, w tym także w Polsce, gdzie został po raz pierwszy stwierdzony w 2019 roku.
Pierwsze potwierdzone przypadki obecności tego chrząszcza w Krakowie pochodzą z wiosny 2025 roku – obserwowano larwy i ślady żerowania w różnych częściach miasta. Rozpoczynająca się właśnie rójka owada oraz jego szybkie rozprzestrzenianie się oznaczają realne zagrożenie dla krzewów i drzew, powszechnie sadzonych na terenach prywatnych.