Listonosz nie przyniesie świadczenia wspierającego. Trzeba podać numer konta
Skontaktowała się z nami Czytelniczka z Mroczy.
- Mój 97-letni mąż jest niewidomy. Wszystkie sprawy załatwiam za niego ja. Mąż ma już decyzję Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Byliśmy w ZUS, by złożyć wniosek o świadczenie wspierające. Pracownica ZUS usilnie nas namawiała na założenie rachunku bankowego, bo listonosz nie może podobno przynosić świadczenia wspierającego. Czy rzeczywiście tak jest? Powiem szczerze, że dwa lata temu zrezygnowaliśmy z konta w banku i znowu emerytury dostarcza nam listonosz - opowiada Czytelniczka.
Można podać numer rachunku córki czy syna
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, zaznacza, że świadczenie wspierające jest wypłacane w formie bezgotówkowej co miesiąc na wskazany we wniosku numer rachunku płatniczego w Polsce.
- Właścicielem wskazanego rachunku bankowego może być: osoba z niepełnosprawnością, pełnomocnik/przedstawiciel ustawowy osoby z niepełnosprawnością albo osoba trzecia - wyjaśnia Krystyna Michałek.
Zatem mąż Czytelniczki może wskazać np. numer konta córki czy syna, na które ZUS będzie przekazywał świadczenie wspierające.
Wniosek tylko elektronicznie
Wniosek SWN o świadczenie wspierające można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE/eZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Może to zrobić osoba z niepełnosprawnością lub w jej imieniu - pełnomocnik bądź przedstawiciel ustawowy.
Termin złożenia wniosku ma wpływ na wypłatę świadczenia. Jeżeli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od otrzymania ostatecznej decyzji WZON, świadczenie przysługuje z wyrównaniem od daty wskazanej w decyzji lub daty wskazanej przez wnioskodawcę. W przypadku późniejszego złożenia wniosku, świadczenie wypłacane jest od miesiąca złożenia formularza.
Świadczenie wspierające nie zależy od wysokości dochodu, jest zwolnione z podatku dochodowego, nie podlega egzekucji komorniczej, a także nie wpływa na prawo do innych świadczeń z ZUS-u, takich jak renta socjalna czy 500 plus dla osób niesamodzielnych.
Nie można jednak pobierać go jednocześnie ze świadczeniem pielęgnacyjnym, specjalnym zasiłkiem opiekuńczym ani zasiłkiem dla opiekuna wypłacanym przez gminę.
Świadczenie wspierające wynosi od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej, czyli od 752 zł do 4134 zł miesięcznie, w zależności od ustalonego poziomu potrzeby wsparcia.