Lubelskie: W tych szpitalach kobiety chcą rodzić
Biała Podlaska liderem rankingu
Najwyższy wynik w regionie – 83,34 punktu – uzyskał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Doceniono przede wszystkim profesjonalizm personelu, możliwość porodów rodzinnych, dostępność znieczuleń i komfortowe warunki Traktu Porodowego.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy mieści się na I i III piętrze budynku szpitala i obejmuje Trakt Porodowy oraz dwa pododdziały: Ginekologii i Położnictwa. Pacjentki mogą liczyć na znieczulenie zewnątrzoponowe, immersję wodną, aromaterapię, masaż, pozycje wertykalne czy dostęp do Entonoxu – gazu łagodzącego ból i lęk.
Porody rodzinne odbywają się w klimatyzowanych salach, a wsparcie po porodzie zapewniają m.in. doradca laktacyjny, fizjoterapeuta i psycholog. W ramach szpitalnej Akademii Narodzin ciężarne mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez położne, ratowników medycznych czy dietetyków.
– Naszym celem jest stworzenie bezpiecznej i wspierającej przestrzeni dla kobiet i ich bliskich – podkreślają przedstawiciele szpitala. – Zależy nam, aby każda pacjentka czuła się traktowana z szacunkiem i miała wpływ na przebieg swojego porodu.
Wysoko oceniane Hrubieszów i Lubartów
Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, który zdobył 82,99 punktu. Na trzecim miejscu uplasował się SPZOZ w Lubartowie z wynikiem 80,83 punktu. Obie placówki zostały docenione za indywidualne podejście do pacjentek, życzliwą opiekę oraz zaangażowanie personelu medycznego.
Co więcej, w ogólnopolskim rankingu porodówek Biała Podlaska i Hrubieszów zamykają TOP 10 najlepszych szpitali w kraju (kolejno 9. i 10. miejsca).
Głos pacjentek ma znaczenie
Ranking „Gdzie Rodzić po Ludzku” to jedno z najważniejszych narzędzi oceny jakości opieki okołoporodowej w Polsce. Tworzony jest na podstawie ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie w ramach akcji społecznej „Głos Matek”. Dzięki ich opiniom szpitale są poddawane realnej ocenie – nie według statystyk, ale codziennych doświadczeń rodzących.
– To kobiety najlepiej wiedzą, gdzie rodzi się po ludzku. Ich głos ma ogromną wartość – podkreślają organizatorki rankingu.
Celem zestawienia jest nie tylko informowanie przyszłych mam, ale też motywowanie placówek do podnoszenia standardów opieki.
– Wszystkie [szpitale - red.] osiągnęły minimum 75 na 100 punktów, a ich wyniki pokazują, że można rodzić z szacunkiem, troską i uważnością – wyjaśnia fundacja Rodzić po Ludzku. – To nie ranking ekspertów. To Głos Matek – głos kobiet, które tam rodziły. To one najlepiej wiedzą, gdzie czują się bezpieczne i zaopiekowane – dodaje.
Ranking powstaje w oparciu o ankiety wypełnione przez kobiety, które właśnie zostały matkami.