Malbork: Młode pustułki wypadły z gniazda. Jedną udało się uratować
Uratowana pustułka trafiła do ośrodka rehabilitacji
Urząd Miasta Malborka we wtorek (15 lipca) poinformował o wypadku trzech pustułek, które wypadły z gniazda przy ul. Grunwaldzkiej.
Niestety, dwa z ptaków nie przeżyły. Jednego zabezpieczył mieszkaniec, który zaopiekował się nim przez noc. Następnego dnia, dzięki współpracy Straży Miejskiej z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, pustułka trafiła do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt „Jelonki” w Nowym Monasterzysku – informuje malborski magistrat.
Urząd Miasta przypomina, że pustułki to ptaki objęte ścisłą ochroną, a generalnie zabieranie podlotów z ich naturalnego środowiska jest niewskazane, chyba że są ranne lub ich rodzice nie żyją.
- W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest obserwacja z daleka, aby upewnić się, że rodzice do nich wrócą. Podloty są częścią naturalnego ekosystemu. Rodzice opiekują się nimi nawet wtedy, gdy te chwilowo przebywają poza gniazdem. Zbyt pochopna interwencja może im zaszkodzić – wyjaśniają malborscy urzędnicy.
Dlatego, gdy nie jesteś pewny, czy podlot potrzebuje pomocy:
- obserwuj ptaka z daleka – sprawdź, czy rodzice do niego wracają;
- skontaktuj się z weterynarzem lub organizacją zajmującą się dzikimi zwierzętami;
- nie zabieraj podlota do domu, jeśli nie jest ranny lub nie grozi mu bezpośrednie niebezpieczeństwo;
- w razie konieczności przenieś ptaka delikatnie i blisko miejsca, w którym go znalazłeś.
Do tej pory o pustułkach w Malborku mówiło się raczej w kontekście Muzeum Zamkowego. Kilka par żyje na Zamku Wysokim. Te ptaki drapieżne z rodziny sokołowatych wybierają na miejsce gniazdowania niedostępne dla ludzi wnęki w murach położone w pobliżu okapów dachów.
W miejskim programie ochrony środowiska można natomiast wyczytać, że na terenach zurbanizowanych Malborka charakterystyczne są liczne ptaki krukowate. Z kolei na terenach zadrzewionych występują gatunki ptaków związane z tym biotopem, m.in. czyż, sikorka modra, sikorka bogatka, sikorka uboga, kos, kowalik, dzwoniec, szpak, rudzik.