„Mały ratownik” w Biesnej, uczniowie ukończyli ważne szkolenie.
Mieszkańcy i społeczność uczniowska z Biesnej wzięli udział w panelu szkoleniowo-warsztatowym w ramach projektu "Mały ratownik – ratujmy i uczmy ratować”. Został on zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Wsi Biesna przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Biesnej i Ochotniczą Strażą Pożarną w Biesnej.
Wszyscy wiedzą, jak ważna jest chociaż podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zewsząd słyszymy o coraz młodszych bohaterach, którzy wzywają służby w nagłych przypadkach, świadomość i edukacja są więc nieocenione i niejednokrotnie ratują życie.
- Dzisiejsze spotkanie to nie tylko nauka, ale też kształtowanie odpowiedzialności, odwagi i gotowości niesienia pomocy - mówi Brygida Habaj, dyrektor szkoły w Biesnej. - Mam nadzieję, że każdy z uczestników zdobędzie dziś wiedzę, która pozostanie z nim na całe życie - dodaje.
Po oficjalnym wstępie przyszedł czas na praktykę. Warsztaty odbywały się na czterech stoiskach, za które byli odpowiedzialni przedstawiciele służb mundurowych i ratownicy:
Stoisko policji – aspirant Adam Michniewicz poprowadził panel o bezpieczeństwie na wakacjach. Omówił wiele aspektów, takich jak: zachowanie ostrożności w miejscach publicznych i w domu, właściwe postępowanie nad wodą, w górach, podczas wycieczek czy na placu zabaw, procedura powiadamiania służb ratunkowych, postępowanie w sytuacjach zagrożenia. Zorganizował również pokaz wyposażenia policyjnego, a najmłodszym przekazał materiały edukacyjne w formie kolorowanek, kart pracy i quizów.
Stoisko ratownika medycznego – ten punkt obejmował szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, które uwzględniało: wzywanie pomocy, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, zadławienia, tamowanie krwotoków, obsługa AED i omówienie sprzętu.
Stoisko Ochotniczej Straży Pożarnej w Biesnej – dzięki druhom z miejscowej jednostki uczestnicy mogli wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Oprócz ćwiczenia resuscytacji uczyli się układać osobę poszkodowaną w pozycji bocznej bezpiecznej.
Stoisko Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach – p.o. starszy inspektor sztabowy st. asp. Piotr Orlof z Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego przeprowadził lekcję o tym, jak reagować na sytuacje niebezpieczne w środowisku domowym. Omówił między innymi przyczyny pożarów w gospodarstwach domowych czy ewakuację z pomieszczeń objętych dymem. Z pomocą OSP Biesna przeprowadził pokaz gaszenia ognia powstałego w wyniku zapalenia się tłuszczu.
Każde stoisko to ogrom wiedzy zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych.
Szkolenie zyskało na jakości między innymi dzięki nowoczesnemu sprzętowi dydaktycznemu i medycznemu, który został zakupiony w ramach projektu. A nowe nabytki to chociażby: torba medyczna wraz z wyposażeniem, kamizelka do ćwiczeń w przypadku zadławień, defibrylator AED treningowy oraz zestawy pierwszej pomocy dla każdej grupy szkoleniowej (rękawiczki, maseczki, opatrunki, apteczki). Umożliwią one cykliczne szkolenia dla całej lokalnej społeczności.