Medal Wolności Słowa 2025 - znamy kandydatki i kandydatów! Medale zostaną wręczone w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
Wyróżnienia kapituły
Na początku lipca odbyło się posiedzenie kapituły Medalu Wolności Słowa – jej członkowie wybrali laureatki i laureatów wyróżnienia. W tym roku w składzie kapituły zasiedli:
- Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie)
- Dominik Kuc (aktywista, członek zarządu fundacji GrowSpace)
- Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press)
- Ewa Siedlecka (dziennikarka i publicystka tygodnika „Polityka”)
- Piotr Świerczek (dziennikarz TVN 24).
Medal Wolności Słowa - misja
Zgodnie z regulaminem wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną.
Wydarzenie jest organizowane w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce.
Nominowani
Medale zostaną wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/ka.
Kategoria Instytucja
- Agnieszka Kosowicz, prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne – za wieloletnią pracę na rzecz praw człowieka i godności migrantów oraz uchodźców w Polsce, a także za budowanie społecznej wrażliwości na prawa słabszych.
- prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, medioznawca Uniwersytetu Warszawskiego – za niezłomną obronę niezależności mediów publicznych i wolności słowa w ramach KRRiT, a także działalność naukową promującą standardy demokratycznej debaty.
- prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – za obronę rządów prawa i praworządności w wymiarze sprawiedliwości, niezależność sędziów oraz edukację społeczną na temat konstytucyjnych wartości.
Kategoria Media
- Wojciech Grzędziński, fotoreporter i dokumentalista – za odwagę i empatię w dokumentowaniu konfliktów oraz kryzysów humanitarnych, a także za obronę prawa do wolnej wypowiedzi poprzez obraz.
- Magda Jethon, redaktorka naczelna Radia Nowy Świat, była dyrektor Trójki Polskiego Radia – za stworzenie przestrzeni wolnego, pluralistycznego radia w Polsce i nieustępliwą obronę niezależności dziennikarskiej wobec politycznych nacisków.
- Patrycja Redo-Łabędziewska, szefowa programu „Czarno na białym” w TVN24 – za profesjonalne i odważne kierowanie programem, który nie boi się ujawniać niewygodnych prawd i chroni interes społeczny.
Kategoria Obywatel/Obywatelka
- Matylda Damięcka, artystka, ilustratorka i performerka – za odważne wykorzystanie sztuki w obronie wartości demokratycznych i prawa do wyrażania sprzeciwu w przestrzeni publicznej.
- Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, współzałożycielka Inicjatywy Wschód – za skuteczne łączenie aktywizmu klimatycznego z walką o prawa człowieka i solidarność międzynarodową, zwłaszcza wobec wojny w Ukrainie.
- Mirosława Makuchowska, działaczka społeczna, dyrektorka Kampanii Przeciw Homofobii – za konsekwentną walkę o prawa osób LGBT+ w Polsce oraz budowanie społeczeństwa otwartego i wolnego od dyskryminacji.
Gala w ECS
Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbędzie się 29 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Gala będzie transmitowana na żywo w TVN24, na Facebooku Fundacji Grand Press oraz na stronach głównych patronów medialnych wydarzenia.