Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu prowadzi konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. "Brakuje ich opowieści"
„Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych woj. śląskiego”
- Od kilku lat zadajemy pytanie o to, co się takiego stało, że kobiety z rodzin górniczych zostały wymazane z pamięci kulturowej - napisano w serwisie zabrzańskiego muzeum.
Dlatego w 2022 r. razem ze Stowarzyszeniem Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny, które było wówczas inicjatorem i organizatorem projektu, MGW sformułowało pierwszy apel zachęcający kobiety do napisania własnych pamiętników.
- Argumentowaliśmy, że niewiele postaci kobiecych, pochodzących z rodzin górniczych woj. śląskiego, znajdziemy w literaturze współczesnej polsko- i śląskojęzycznej. Że brakuje ich opowieści w izbach tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach - przypomniało zabrzańskie muzeum.
Od tamtego czasu udało się zebrać ponad 50 opowieści. To historie mówione w postaci materiałów dźwiękowych i filmowych. Uczestniczki projektu wystąpiły w telewizjach śniadaniowych, pisano o nich w mediach tradycyjnych i internetowych.
Nadal wiele ciekawych historii jest nieodkrytych
Przedstawiciele MGW są jednak przekonani, że nadal wiele cennych historii pozostaje nieodkrytych. Poszukują więc matek, córek, babć i sióstr - kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, a także tych, które pracowały przy tym zawodowo.
Chodzi o kobiety związane z górnictwem postacią pracującego w nim męża, ale też te, które swoją pracę zawodową wykonują lub wykonywały w górnictwie i branżach okołogórniczych.
- Opowiedzcie o swojej codzienności. O radościach i troskach, dumie i strachu, o najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O strajkach, barbórkach, świętach, dniach trudnych. O tym, co dla Was w życiu jest ważne, ale i o tym, czego Wam brakuje - zaapelowało zabrzańskie muzeum.
Prace mieszkanek woj. śląskiego z rodzin górniczych i/lub zawodowo związanych z branżą górniczą, mogą mieć formę opowieści zapisanych w postaci wydruku, odręcznego pisma lub pliku dźwiękowego. Nabór trwa do końca października br. Opowieści należy wysyłać je na adres archiwumwegla@gmail.com lub pocztą tradycyjną na adres placówki.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
MGW to największy i najpopularniejszy górniczy kompleks turystyczny w Polsce, w którego skład wchodzą m.in. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Muzeum oferuje m.in. najgłębiej położone w kraju trasy turystyczne, przejażdżkę podwieszaną kolejką, podziemny spływ łodziami czy urządzone w monumentalnej wieży ciśnień Carboneum: wystawa o węglu.
Muzeum jest instytucją kultury miasta Zabrze współprowadzoną przez samorząd woj. śląskiego (docelowo województwo ma być jedynym organizatorem). Muzeum jest operatorem Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, a także Industriady - corocznego święta szlaku, które jest jednocześnie świętem całego regionu.
Ważnym polem działalności MGW jest nauka. W poprzednich latach muzeum m.in. podjęło projekty digitalizacji dziedzictwa górniczego czy wykorzystania sztucznej inteligencji do analizy dokumentów kopalń (jako kontynuacji digitalizacji). Dołączyło też do partnerów projektu Resiliage, którego celem jest zapobieganie i łagodzenie skutków zagrożeń w oparciu o doświadczenia lokalnych społeczności.