„My Life”. Jubileuszowy koncert Zbigniewa Preisnera w Radiu Kraków w wykonaniu Dominika Wani
Dominik Wania zaprezentuje własne interpretacje najbardziej znanych tematów filmowych Zbigniewa Preisnera, m.in. do filmów „Trzy kolory”, „Dekalog”, „Tajemniczy ogród”, „Podwójne życie Weroniki”, „Damage”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Eminent Domain”, „Aberdeen”, „Mouvements du désir”, „Lost and Love” oraz opracowanie tematu „Lacrimosa” z „Requiem dla mojego przyjaciela”. Znalazły się one na płycie "My Life", która właśnie ukazała się w serwisach streamingowych i sklepach muzycznych.
Materiał z płyty został zarejestrowany 20 listopada 2024 roku podczas koncertu w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, zorganizowanego z okazji nadania Zbigniewowi Preisnerowi tytułu Honorowego Obywatela Bielska-Białej. Jedynym wykonawcą był Dominik Wania, który nadał utworom kompozytora nową, pełną ekspresji formę fortepianową. Album zawiera 17 utworów, które ukazały się 16 maja 2025 roku na CD, podwójnym winylu oraz w wersji cyfrowej.
Koncert zabrzmi na fortepianie Steinway & Sons D-274, należącym do Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a przechowywanym w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.
Zbigniew Preisner urodził się 20 maja 1955 roku w Bielsku-Białej, a wychowywał się w małopolskiej Bobowej. Dziś jest czołowym polskim kompozytorem muzyki filmowej, uważanym za jednego z najwybitniejszych twórców soundtracków swojego pokolenia. Przez wiele lat cieszył się bliską współpracą z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim i scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Jego ścieżki dźwiękowe do filmów "Bez końca", "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory: Niebieski", "Trzy kolory: Biały" i "Trzy kolory: Czerwony" przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Od tamtej pory Preisner ozdobił swymi kompozycjami wiele zagranicznych filmów. Nagrał też kilka płyt z autonomiczną muzyką - w tym dedykowane Kieślowskiemu „Requiem dla mojego przyjaciela”.
Kompozytor ma też na swym koncie współpracę z gwiazdami muzyki popularnej. W 2005 rokun otrzymał zlecenie od Davida Gilmoura z grupy Pink Floyd na zaaranżowanie dziewięciu utworów z jego albumu "On An Island" na 40-osobową orkiestrę smyczkową. Album został wydany na całym świecie w 2006 roku, a Preisner dyrygował sekcją smyczkową Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w tych aranżacjach podczas koncertu w ramach trasy Gilmoura w 2006 roku w stoczni w Gdańsku w Polsce. Nagrano na żywo i sfilmowano wydarzenie, a ich wersje zostały wydane w kilku formatach i pakietach pod tytułem "Live In Gdańsk". Gilmour i Preisner spotkali się ponownie przy okazji pracy nad albumem brytyjskiego rockmana "Rattle That Lock", wydanym w 2015 roku. Preisner dyrygował Orkiestrą NFM podczas koncertu Gilmoura we Wrocławiu w czerwcu 2016 roku.
Nowy etap w twórczości Preisnera rozpoczął się w 2013 roku. Wtedy Preisner wydał album "Diaries of Hope", który zapoczątkował jego bliską współpracę z Lisą Gerrard z grupy Dead Can Dance. Występowali razem we Wrocławiu, Londynie, Stambule i Szanghaju. Spotykali się również kilkakrotnie w studiu, nagrywając muzykę do filmów i do albumu "Melodies of My Youth", który ukazał się w 2019 roku, a także na scenie podczas koncertów "Here and Now" (2014) i "Dokąd?" 2016 oraz koncertów Preisner's Music, w tym koncertu rocznicowego Zbigniewa Preisnera, który odbył się 5 października 2019 roku w Tauron Arenie w Krakowie.