Myszków: Czy powstanie tu farma wiatrowa? Burmistrz Włodzimierz Żak podkreśla potrzebę merytorycznej debaty w tej sprawie
Zmodyfikowany projekt i korzyści dla miasta
W marcu bieżącego roku Elemental Battery Metals przesłała do burmistrza Włodzimierza Żaka nową koncepcję, będącą odpowiedzią na wcześniejsze zastrzeżenia. W porównaniu do pierwotnego planu, firma proponuje zmniejszenie liczby turbin z pięciu do czterech, przy czym dwie z nich miałyby mniejszą moc – 4,2 MW każda, zamiast 7,2 MW. Kluczową zmianą jest również znacznie większa odległość turbin od zabudowań, wynosząca minimum 1000 metrów. Projekt przewiduje także budowę farmy fotowoltaicznej o mocy kilkunastu megawatów.
Poza aspektami ekologicznymi i energetycznymi, inwestor zadeklarował również przekazanie darowizny w wysokości 5 milionów złotych na rzecz Myszkowa. Środki te mogłyby zostać przeznaczone na dowolny cel wskazany przez burmistrza i zatwierdzony przez Radę Miasta. Co więcej, realizacja projektu wiązałaby się z dodatkowym, stałym dochodem z podatków dla budżetu miasta, szacowanym na 1 milion złotych rocznie.
Władze wstrzymują się z decyzją, czekając na dialog
Na chwilę obecną, w sprawie budowy farmy wiatrowej nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Zarówno władze Myszkowa, jak i Rada Miasta deklarują, że nie chcą działać wbrew woli mieszkańców, którzy dotąd wyrażali sprzeciw wobec inwestycji.
Burmistrz Włodzimierz Żak podkreśla jednak, że konieczne jest sprowadzenie dyskusji na temat farmy wiatrowej na poziom merytoryczny. Wyraża obawę, że konsekwentne odrzucanie projektów inwestycyjnych bez rzeczowej analizy może wpłynąć negatywnie na atrakcyjność Myszkowa w oczach przyszłych inwestorów.
Konsultacje społeczne i kontekst lokalny
Konsultacje społeczne w sprawie budowy farmy wiatrowej mają rozpocząć się pod koniec wakacji, co ma umożliwić mieszkańcom dokładne zapoznanie się ze zmodyfikowanym planem i wyrażenie swoich opinii.
Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie do Urzędu Miasta Myszkowa wpłynął również wniosek o ogłoszenie referendum w sprawie odłączenia się rejonu Mrzygłód od miasta Myszkowa i restytucji praw miejskich dla Mrzygłodu. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym osobnym artykule.