Do 50 tysięcy złotych kary dla działkowców. Urzędnicy kontrolują ogrody - zobacz, dlaczego!
Kontrola ogródków działkowych i przydomowych
W Polsce obecnie jest prawie pięć tysięcy rodzinnych ogrodów działkowych. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tysięcy hektarów. W polskich ogrodach działkowych jest około 966 tysięcy zagospodarowanych działek ROD. Niektóre altanki wyposażone są w pełną infrastrukturę sanitarną. Na działkach znajdują się również szamba.
Kilka miesięcy temu rozpoczęły się kontrole szamb. Oprócz domków jednorodzinnych sprawdzane są również Rodzinne Ogrody Działkowe. Kontrole przeprowadza się na podstawie nowych przepisów, które wprowadzone zostały w sierpniu 2022 roku. Jak donosi portal radiozet.pl zobowiązują one wszystkie gminy do stworzenia ewidencji szamb oraz regularnych kontroli zbiorników na nieczystości. Dla działkowców konsekwencje wykrycia nieprawidłowości mogą być szczególnie dotkliwe – oprócz wysokich kar finansowych, grozi im również utrata członkostwa w Polskim Związku Działkowców (PZD) oraz utrata działki.
Zgodnie z przepisami inspekcje powinny odbywać się raz na dwa lata.
Dotkliwe kary. Za to stracisz działkę
Konsekwencje posiadania szamb, które nie spełniają obowiązujących norm mogą zwłaszcza dla działkowców być bardzo dotkliwe. Kary finansowe, jak czytamy na radiozet.pl mogą sięgać nawet 50 tys. zł, a w skrajnych przypadkach, gdy dochodzi poprzez nieszczelne szambo do poważnych zanieczyszczeń środowiska, mogą wzrosnąć do miliona złotych. Działkowcy powinni zatem szczególnie zadbać o stan techniczny swoich zbiorników, aby uniknąć tak dotkliwych konsekwencji.
Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych maja duże uprawnienia. Oprócz egzekwowania przepisów prawa, mają także możliwość wyciągania konsekwencji statutowych wobec osób łamiących przepisy. Działkowiec, który zaniedbuje utrzymanie szamba, może stracić członkostwo w Polskim Związku Działkowców, a także może zostać mu wypowiedziana umowa dzierżawy działki.
Jedyna metoda na to, by uchronić się od konsekwencji jest regularne dbanie o stan i konserwacja szamb, tak by nie dochodziło do przypadków skażenia środowiska. Warto także zachować dowody wywozu nieczystości, które mogą być wymagane podczas kontroli.