Niż genueński dotarł nad region radomski. Groźne burze i ulewy. Są ostrzeżenia i alert RCB
Niż genueński dotarł nad region radomski
Godzina 16:00
W Pionkach w powiecie radomskim doszło do lokalnego oberwania chmury. Jak przekazali nam druhowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, strażacy interweniowali tam 12 razy. W okolicy wiaduktu została zalana ulica Mickiewicza, gdzie utknęło kilka samochodów. Woda sięga kilkudziesięciu centymetrów i przejechanie tamtędy jest niemożliwe.
Zobacz, jak wyglądała sytuacja w wideo poniżej:
Godzina 15:00
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało kolejne alerty do mieszkańców województwa mazowieckiego, a co za tym idzie regionu radomskiego. Wygląda na to, że potężne ulewy będą przechodziły przez nasz region także w poniedziałek, 28 lipca. Oto treść SMS-ów:
Uwaga! Dziś i jutro (27/28.07) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe.
Godzina 14.00
Po godzinie 14. w niedzielę, 27 lipca niż genueński dotarł do regionu radomskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki. W związku z sytuacją, dla wszystkich powiatów województwa mazowieckiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał aktualizację i podwyższył ostrzeżenie do drugiego stopnia.
Godzina 12:00
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatów regionu radomskiego pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego w związku z nadciągającym niżem genueńskim.
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 60 mm do 80 mm, lokalnie 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad. Najbardziej intensywne opady spodziewane są w niedzielne (27.07) popołudnie oraz w pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek - czytamy w komunikacie.
Alert obowiązuje od godziny 11 w niedzielę, 27 lipca do godziny 14 w poniedziałek, 28 lipca.
Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z niżem genueńskim w Polsce
W sobotę, 26 lipca, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją pogodową oraz napływem niżu genueńskiego nad terytorium Polski, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, zwołano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz.
Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej omówili aktualną sytuację pogodową – meteorologiczną i hydrologiczną – oraz prognozy na najbliższe dni.
– Jedną z rekomendacji jest bezwarunkowa ewakuacja obozów harcerskich w miejscach, w których obowiązuje ostrzeżenie 3 stopnia. Już teraz w związku z ostrzeżeniami ewakuowano 7 obozów harcerskich z województwa małopolskiego – poinformował wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.
W spotkaniu – w formule hybrydowej i stacjonarnej – wzięli udział między innymi: komendant główny Policji generalny inspektor Marek Boroń, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Paweł Frysztak, reprezentanci Wojsk Obrony Terytorialnej, wojewodowie z zagrożonych terenów oraz przedstawiciele struktur Państwowej Straży Pożarnej z poszczególnych województw.
Prognozowane zjawiska mogą prowadzić do poważnych szkód w infrastrukturze, w tym energetycznej i mieszkaniowej. Dlatego wszystkie szczeble administracji rządowej pozostają w stanie podwyższonej gotowości, monitorując rozwój sytuacji i przygotowując się do podjęcia niezbędnych działań.