Nowa atrakcja turystyczna nad Wigrami. Rejs statkiem "Kameduła" z Półwyspu Wigierskiego do Cimochowizny
Połączenie zostało uruchomione 16 lipca, a statek będzie kursował na tej trasie do 14 września - poinformowała Suwalska Organizacja Turystyczna.
Z Półwyspu Wigierskiego z historycznym Pokamedulskim Klasztorem w Wigrach turyści przeprawią się do „Osady na Cyplu” nad jeziorem Wigry w Cimochowiźnie.
- Nowa przeprawa to okazja dla turystów przebywających w okolicach Klasztoru, by łatwo i szybko dotrzeć do jednego z najbardziej urokliwych zakątków Wigierskiego Parku Narodowego – Zatoki Hańczańskiej w Cimochowiźnie, urokliwych kładek na Czarnej Hańczy oraz punktu widokowego na terenie „Osady”.
Jak zaznacza SOT - połączenie jest dostępne na żądanie. Na przystani wigierskiej taką informację należy przekazać kapitanowi statku, a w „Osadzie na Cyplu” w Grill Barze. Bilet na rejs i wymaganą kartę wstępu do WPN można kupić na pokładzie statku oraz w "Osadzie".
W okresie wakacyjnym statek wycieczkowy „Kameduła” wypływa z Wigier o godz. 10:00; 11:30; 13:00; 14:30; 16:00. Statek do „Osady” dopływa po ok. 30 minutach (należy brać pod uwagę, że wybierając ostatni kurs nie ma możliwości powrotu).
Tu zobacz: Suwalszczyzna idealna na wakacje. Spacer po Wigierskim Parku Narodowym
W Cimochowiźnie dla miłośników pieszych wędrówek jest dodatkowa atrakcja – około 2-godzinna trasa prowadząca z „Osady na Cyplu” oznakowanym zielonym szlakiem rowerowym w stronę słynnych kładek w dolinie Czarnej Hańczy, gdzie można podziwiać bogactwo wigierskiej przyrody i rzekę w otoczeniu lasu Puszczy Augustowskiej.
Dodatkowo, goście przypływający do „Osady” mogą poznać krótką historię tego niezwykłego miejsca podczas bezpłatnej wycieczki z przewodnikiem.
Statek „Kameduła” jest ekologiczny i cichy, pływa bowiem na elektrycznym silniku. Jednostka jednorazowo zabiera na pokład do 45 pasażerów.
To pierwszy w Polsce klasyczny statek pasażerski wyposażony w elektryczny zespół napędowy. Został gruntownie przebudowany i wyposażony w najnowocześniejszy osprzęt napędowy, nawigacyjny oraz wyposażenia wnętrz dostosowany do przewozu osób a także poruszania się po szczególnie cennych obszarach chronionych. Mimo niewielkich rozmiarów jednostka posiada 2 pokłady „słoneczne” oraz „salonkę”.