Nowy dojazd do zamku Tenczyn. Asfalt ułożony, ale prace nadal trwają
Przebudowa, modernizacja, powstanie nowego odcinka szlaku jest konieczna, bo dotychczasowa bardzo wąska droga została mocno zniszczona, dziurawa. Natomiast ruch jest ogromny do zamku Tenczyn, jednej z najpiękniejszych atrakcji w gminie Krzeszowice oraz do Muzeum Agatów w Rudnie. Podczas letnich weekendów do tutejszej średniowiecznej warowni przyjeżdżają tysiące turystów.
Prace związane z modernizacją, przebudową i budową drogi dotyczą ulic: Agatowej i Studziennej, a przede wszystkim Królewskiej w Rudnie. To ta główna droga prowadzi do zamku Tenczyn i muzeum, ale także do kościoła oraz wielu domów prywatnych. Przejazd dotychczas był tak wąski, że samochody mijały się tylko w wyznaczonych miejscach.
- Remontowana ulica to główna droga dojazdowa do zamku. Dla nas to powód do dumy i zadowolenia, bowiem nareszcie - po wielu latach - infrastruktura drogowa będzie dostosowana do potrzeb turystów licznie odwiedzających Zamek Tenczyn oraz Muzeum Agatów w Rudnie - informują zarządzający ruinami zamku w Rudnie.
Zaznaczali też, że turyści skarżą się na trudności z dotarciem do twierdzy. Jednak wszyscy czekają, bo po zakończeniu prac powstanie droga z szeroką jezdnią, chodnikiem i ścieżką rowerową.
- Przebudowę tej drogi to bardzo ważne zadanie dla rozwoju sołectwa Rudno, jego mieszkańców oraz turystów odwiedzających zamek i Muzeum Agatów, ale też otwarcie terenów do zainwestowania. Nowa, wygodna droga z chodnikami i odwodnieniem umożliwi również dojazd busów i autobusów szkolnych, wycieczkowych z grupami zorganizowanymi. Nowa droga usprawni dojazd mieszkańcom do posesji – mówił nam Wacław Gregorczyk, burmistrz Krzeszowic, gdy rozpoczynała się realizacja inwestycji w terenie.
Szlak prowadzący do zamku, czyli ul. Królewska w Rudne należy do gminy Krzeszowice. Samorządowcy od kilku lat przygotowywali przebudowę drogi, a częściowo budowę od nowa. Już w poprzedniej kadencji wystarali się o dotację w wysokości 6,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całość zadania ma kosztować ponad 8,5 mln zł, nie licząc nadzorów inwestorskich. Wykonawcą zadania jest firma Strabag Infrastruktura Południe. Roboty są wykonywane na odcinku liczącym ponad jeden kilometr. Zgodnie z planami inwestycja ma być zrealizowana do końca stycznia 2026 roku.
Dotychczas na tę drogę narzekali wszyscy, którzy wybierali się do Rudna. Obecnie prace utrudniają dojazd zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Od początku przebudowy część drogi była zamknięta, na części wprowadzono ruch wahadłowy, częściowo organizowano objazdy drogami powiatowymi.