Nowe przedmioty, inne terminy ferii, mniej religii i etyki. Zobacz, jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli od 1 września
W tym artykule:
Zmiany w szkole od 1 września
Ponad 4,8 miliona uczniów właśnie rozpoczęło wakacje. Od 1 września społeczność szkolną czeka dużo zmian, chodzi między innymi o zmianę Karty Nauczyciela, nowe zasady dot. ferii zimowych, mniej lekcji religii czy zmiany w przedmiotach.
Po długich zapowiedziach oficjalnie zostaną zlikwidowane tzw. godziny "czarnkowe", czyli godziny dostępności nauczycieli. W teorii miały być dodatkową godziną na konsultacje z rodzicami, ale także czas, w którym nauczyciel jest dostępny dla uczniów.
Zobacz jakie zmiany czekają uczniów od 1 września:
Godziny "czarnkowe" zlikwidowane, Karta Nauczyciela zmieniona
Wiceministra edukacji, Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela w czwartek wyszedł ze Stałego Komitetu Rady Ministrów i 1 lipca zajął się nim rząd.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, że w opinii środowisk oświatowych przepis nie ułatwił kontaktów między przedszkolami, szkołami i placówkami oraz innymi jednostkami organizacyjnymi a rodzicami i uczniami.
Zmieniona zostanie także Karta Nauczyciela, to "ukłon" w stronę nauczycieli. Lubanuer twierdzi, że "resort wywiązuje się ze swoich zobowiązań w stosunku do nauczycieli" - powiedziała na antenie Polskiego Radia.
- Zmieniamy Kartę Nauczyciela. Tam jest kwestia odpraw emerytalnych, nagród jubileuszowych. To jest jedna rzecz, o którą bardzo postulowali nauczyciele. Jest tam również kwestia rozliczenia godzin nadwymiarowych, co było też jednym z postulatów nauczycieli - mówiła.
Mniej religii i etyki. Dwa nowe przedmioty
W roku szkolnym 2025/2026 nastąpi zmniejszenie liczby godzin religii i etyki z dwóch do jednej tygodniowo. Zajęcia te będą mogły odbywać się jedynie bezpośrednio przed lub po obowiązkowych lekcjach edukacyjnych. Wyjątek od tej zasady stanowić będą klasy szkół podstawowych, w których do 15 września wszyscy uczniowie zdecydują się na uczestnictwo w lekcjach religii lub etyki.
W polskich szkołach od września pojawią się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Edukacja obywatelska ma na celu rozwój kompetencji społecznych uczniów. Przedmiot ten przygotuje młodych ludzi do funkcjonowania w systemie państwowym oraz w życiu codziennym. Edukacja zdrowotna, która będzie przedmiotem nieobowiązkowym, zastąpi dotychczasowe zajęcia z wychowania do życia w rodzinie.
- Jest to bardzo dobry pomysł. Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa i powinna obejmować różne obszary zdrowia człowieka, a zdrowie seksualne jest jego elementem na każdym etapie naszego życia - mówiła w listopadzie Marta Zielińska, psycholożka i seksuolożka, nauczycielka WDŻ.
Ferie zimowe w innych terminach
W 2026 roku nastąpią zmiany w harmonogramie ferii zimowych. Zamiast dotychczasowych czterech różnych terminów, wprowadzono trzy dwutygodniowe okresy ferii:
- 19 stycznia - 1 lutego: województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie
- 2 - 15 lutego: województwa zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, małopolskie
- 16 lutego - 1 marca: województwa lubuskie, wielkopolskie, śląskie, lubelskie, podkarpackie
Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że zmiany te są odpowiedzią na liczne postulaty ze strony rodziców, branży turystycznej oraz parlamentarzystów.