Piątkowy wieczór w filharmonii to znakomity pomysł. Czeka muzyka okresu klasycyzmu oraz ta z gier komputerowych
Mocno niecodzienny repertuar oferuje w piątek (16.05) o godz. 19 Filharmonia Zielonogórska, gdyż zabrzmią w niej utwory rodem z … gier komputerowych. Filharmonia Gorzowska postawiła natomiast na zdecydowanie klasyczny repertuar z utworami Mozarta, Haydna i Beethovena.
Będzie i Wiedźmin
Czegoś takiego w filharmonii jeszcze nie było! Na słuchaczy czeka wyjątkowa produkcja muzyczna, prezentowana przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Andreia Yakushau’a. Muzycy przeniosą nas w podróż przez niesamowite światy dźwiękowe ulubionych gier komputerowych jak „TES: Skyrim”, „Dota 2”, „World of Tanks”, „Dark Souls” czy „Mortal Kombat”. Te kompozycje, zwykle mocno niedoceniane, niczym muzyka filmowa, tworzą nastrój i są swoistą wizytówką danej gry. Nie zabraknie również ścieżek dźwiękowych z takich tytułów jak „Assassin's Creed II i III, „Metal Gear Solid 2”, „Killzone 2 i 3”, „Heroes of Might and Magic III”, „Undertale”, „Lineage II”, „Civilization IV”, „Overwatch” oraz naszego ulubionego „Wiedźmina”. Kto wie, może dzięki takiemu projektowi uda się przyciągnąć do filharmonii nieco młodszych gości? Na pewno tego życzę.
Parada klasyków
Także w piątek o 19.00, ale w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert z cyklu „Laureaci konkursów”. Program też zapowiada się ciekawie. Tym razem solistą będzie 27. letni Czech - Vilém Vlček, który zaczął grać na wiolonczeli w wieku sześciu lat, a od ukończenia szkoły średniej w 2018 roku, studiował w Musik-Akademie w Bazylei.
Oprócz studiów regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich m.in. pod okiem mistrzów jak: Yo-Yo Ma, Frans Helmerson, Steven Isserlis, Peter Bruns, Richard Aaron czy Alisa Weilerstein. Od 2023 roku jest asystentem Danjulo Ishizaki na Uniwersytecie Muzycznym w Berlinie. W 2023 roku wygrał dwa prestiżowe międzynarodowe konkursy, w tym wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny w Markneukirchen. Wśród innych jego osiągnięć konkursowych jest zwycięstwo w renomowanym Konkursie Instrumentalnym Rahn Musikpreis (2022) i Konkursie Fundacji Bohuslava Martinu (2021). Już przed tymi sukcesami, występował z wieloma głównymi orkiestrami (Filharmonia Czeska, Praska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna w Luzernie, Basel Chamber Orchestra czy Filharmonia Pilzeńska). Jako solista pojawił się już w ponad 30 krajach w tak prestiżowych miejscach jak: Wielka Sala Hamburg Elbphilharmonie, Victoria Hall w Genewie, Tonhalle w Zurychu i Sala Muzyki Kameralnej Filharmonii Berlińskiej. Doświadczenie w muzyce kameralnej zdobywał w czasie studiów w Kwartecie Kukal. Najważniejsze wydarzenia z sezonu 2023/2024 to debiuty z Orkiestrą Symfoniczną Bazylei, Praskimi Solistami, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia (NOSPR), debiut recitalowy na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Pradze. Artysta gra na instrumencie wykonanym w warsztacie Lorenzo Ventapane w Neapolu w latach 1830-50.
Beethoven na deser
Wieczór rozpocznie mozartowska uwertura do opery „Łaskawość Tytusa” KV 621, a po niej solista wykona Koncert wiolonczelowy C-dur (kat. Hob. VIIb:1) - Josepha Haydna. Na koniec zabrzmi majestatyczna VIII. Symfonia F-dur op. 93 L. v. Beethovena. Całość poprowadzi Sergey Simakov, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia i osiągnął sukcesy zarówno w klasycznym repertuarze koncertowym, jak i operowym. Od 2017 roku, artysta naucza dyrygentury orkiestrowej na Uniwersytecie Muzycznym we Fryburgu. Wstępy płatne.