Plac Nowy na krakowskim Kazimierzu przyciąga magicznym targiem i smakami. Można tam znaleźć skarby, zjeść i ubrać się od stóp do głów
Krakowska Giełda Staroci
W każdą sobotę w godzinach od 7 do 15 na Placu Nowym odbywa się Krakowska Giełda Staroci. Skupia pasjonatów niemal z całej Polski i zza granicy. W miłej i przyjemnej atmosferze starego krakowskiego Kazimierza można tam kupić wszystko - od perełek malarstwa, grafiki, biżuterii, porcelany, po przedmioty codziennego użytku: sztućce, płyty, stare magazyny, aparaty fotograficzne i telefoniczne, ordery, pocztówki i tabliczki z nazwami ulic.
W letnie dni dużym powodzeniem cieszą się też punkty gastronomiczne i kawiarnie na placu Nowym. Kolejki ustawiają się do popularnych zapiekanek, sprzedawanych w punktach zlokalizowanych w zewnętrznym pierścieniu "Okrąglaka", czyli charakterystycznego, zabytkowego budynku na środku placu. W jego wewnętrznej części funkcjonuje hala, w której są punkty z kawą, napojami i przekąskami.
Plac Nowy, to jeden z głównych punktów krakowskiego Kazimierza. Odchodzą od niego ulice Nowa, Rabina Meiselsa i Warszauera, wschodnią część zamyka ulica Estery.
Do XIX wieku na terenie placu Nowego znajdował się tzw. Libuszhof, zespół uliczek i zabudowań. Obecny kształt ustalono w projektach regulacyjnych z 1808 i 1844 r.
Od początku lat 90. XX w. Plac Nowy, podobnie jak i cały Kazimierz, diametralnie zaczął zmieniać oblicze. W parterowych lokalach powstało wiele kawiarni i barów, nawiązującym niekiedy do atmosfery dawnego Kazimierza.
Na środku placu znajduje się tzw. Okrąglak
Jest to pawilon handlowy wybudowany w 1900 r. składający się z dwu obiektów: wewnętrznej hali i okalającego ją pierścienia z punktami handlowymi zbudowanym na planie dwunastokąta. Budynki te są oddzielone niezadaszonym korytarzem stanowiącym wejście do sklepików. Do obiektu prowadzą dwa ustawione symetrycznie wejścia od strony zachodniej i wschodniej.
W 1927 r. "Okrąglak" został wydzierżawiony Gminie Żydowskiej, powstała tam rytualna rzeźnia drobiu. Po wojnie "Okrąglak" pełnił ponownie funkcję hali targowej. W 2008 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.