Pluskwy to prawdziwa plaga. Te sygnały świadczą o ich obecności
Po tym poznasz, że masz pluskwy w domu
Coraz więcej osób zauważa pluskwy w mieszkaniach a eksperci potwierdzają, że liczba tych pasożytów w Polsce znacząco wzrosła. Pluskwy zaczęły się też rozprzestrzeniać w miejscach publicznych.
Pluskwa to potoczna nazwa pasożyta Cimex lecutralius, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy należą do tzw. pasożytów okresowych - żerują na ludziach czy zwierzętach najczęściej w nocy, tylko podczas pobierania pokarmu. W dzień się ukrywają, gryzą i mogą roznosić choroby.
Sygnały świadczące o pluskwach w domu to najczęściej ugryzienia na skórze oraz plamki krwi na pościeli lub meblach. Małe, rdzawe plamy (odchody pasożytów) na materacu, ramach łóżka, meblach czy ścianach, zrzutki skóry pluskiew a także drobne, biało-perłowe jaja pluskiew przypominające nasiona maku.
To przyciąga pluskwy
Pluskwy domowe najbardziej uaktywniają między godziną 1:00 a 5:00 rano. Przyciąga je ciepło ciała, wydychany dwutlenek węgla i substancje wydzielane przez skórę. Gdy się pożywią, wracają do swoich kryjówek.
Kogo nie gryzą pluskwy?
Osoby przewlekle chore i przyjmujące leki na stałe mogą nie zostać pogryzione przez pluskwy. Pluskwy nie lubią też, gdy w krwi znajduje się alkohol.
Pasożyty te nie lubią mocnych, ostrych, korzennych oraz kwaśnych zapachów. Pluskwy odstrasza:
- mięta,
- lawenda,
- cytrusy,
- kurkuma,
- goździki,
- ocet.
Pluskwy bardzo często przedostają się z jednych mieszkań do drugich przez instalację. Pluskwy występują w miejscach, przez które przewija się dużo ludzi - w hotelach, schroniskach, akademikach czy szpitalach. Można z takich obiektów przenieść pluskwy do mieszkania na przykład w bagażu. Pasożyty te często trafiają do domów także w meblach czy ubraniach z drugiej ręki.