Pogodowy „demon” znów w Polsce. Jak tworzy się straszliwy niż genueński, który ściąga nawalne opady deszczu
Niż genueński
Niż genueński jest układem niskiego ciśnienia, który powstaje w rejonie Zatoki Genueńskiej na Morzu Śródziemnym, gdy wilgotne, ciepłe powietrze znad Morza Śródziemnego zderza się z chłodnym prądem, napływającym z północy, między innymi znad Alp. Powstają wtedy bardzo intensywne opady deszczu (zimą śniegu), gwałtowne burze oraz silne wiatry.
Najbardziej zagrożone południe Polski
Najbardziej narażone na ten niż są południowo-zachodnia i południowa część Polski. Pamiętają go doskonale Polacy z roku 1997, kiedy był wówczas „sprawcą” powodzi tysiąclecia. Była to wielka tragedia i potężny wstrząs dla wszystkich.
Przez dramatyczne zmiany klimatu, to zjawisko atmosferyczne stają się coraz bardziej dynamiczne, i jak się okazuje coraz częstsze.
W zeszłym roku niż genueński utrzymywał się nad Europą Środkową, w tym Polską, dłużej niż zwykle, czego efektem były tragiczne w skutkach powodzie, które nawiedziły południe kraju.
Człowiek odpowiada za zmiany klimatu
Specjaliści dodają, że będziemy mieli z tym niżem i jego konsekwencjami coraz częściej do czynienia. Dodają, że sama budowa nowych zbiorników retencyjnych i wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych nie wystarczy.
Pierwszym krokiem powinno być odejście od betonowania miast, zastąpić to sadzeniem drzew, sensowną polityka regulacji rzek, aby woda nie pokazywało swoich straszliwych mocy.