Polacy na wakacjach: oszczędzają na zakupach, płacą za fotkę na media społecznościowe
W tym artykule:
Sezon wakacyjny to dla wielu czas relaksu, ale i znaczących wydatków. Wzrost cen noclegów, transportu czy żywności sprawia, że tegoroczne urlopy są droższe. Mimo to, Polacy wciąż podchodzą do planowania budżetu wakacyjnego z pewną dozą intuicji. Jak wynika z badania, zaledwie 30% z nas dokładnie planuje każdy wydatek, a ponad jedna trzecia robi to jedynie ogólnie.
Gdzie Polacy szukają oszczędności?
Powszechna jest deklaracja chęci oszczędzania w podróży. Najczęściej Polacy ograniczają wydatki na:
- Zakupy w centrach handlowych (42%)
- Jedzenie na mieście (37%)
Co ciekawe, mężczyźni częściej niż kobiety deklarują cięcia wydatków na zakwaterowanie, transport czy pamiątki. Prawie połowa badanych (49%) aktywnie targuje się za granicą, a ponad 70% przelicza ceny na złotówki, co pomaga w orientacji, ale bywa też źródłem stresu przy niekorzystnym kursie walut.
Liczy się doświadczenie – i profesjonalne zdjęcie
Mimo skłonności do oszczędzania, Polacy nie rezygnują z tego, co buduje wspomnienia. Tylko 17% respondentów ogranicza wydatki na wycieczki fakultatywne czy lokalne atrakcje. Co więcej, aż 42% badanych jest gotowych zapłacić więcej za profesjonalne zdjęcie, aby móc podzielić się nim w mediach społecznościowych. Liczą się nie tylko same przeżycia, ale i ich możliwość udokumentowania. Coraz częściej sięgamy również po lokalne produkty zamiast globalnych marek – 70% badanych deklaruje zakup lokalnego rękodzieła czy żywności.
Gotówka nadal królem, ale cyfrowe rozwiązania zyskują na popularności
Mimo dynamicznego rozwoju nowoczesnych metod płatności, gotówka wciąż pozostaje preferowaną formą płatności za granicą dla 73% Polaków. Kobiety (75%) wykazują większe przywiązanie do fizycznego pieniądza niż mężczyźni (70%).
Jednakże, cyfrowe rozwiązania szybko zyskują na znaczeniu. Już 26% Polaków korzysta z elektronicznych portfeli i kart wielowalutowych, które pozwalają uniknąć kosztownych przewalutowań i ułatwiają kontrolę nad budżetem. Mężczyźni (25%) są nieco bardziej skłonni do korzystania z nich niż kobiety (23%).
Damian Bielecki, Zastępca Inspektora Ochrony Danych Osobowych w XTB, podkreśla:
W podróży coraz częściej stawiamy na wygodę, ale nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie. Płatności kartą, zwłaszcza wielowalutową, mogą być nie tylko komfortowe, ale też pozwalają ograniczyć noszenie większej ilości gotówki – a tym samym ograniczyć ryzyko jej zgubienia lub kradzieży. Trzeba jednak pamiętać, by nie tracić czujności: nie tracić jej z oczu podczas płacenia, aktywować limity kwotowe, alerty o transakcjach i nie zapisywać PIN-u. Proste środki ostrożności mogą uchronić nas przed stresem i stratą pieniędzy.
Polski turysta staje się coraz bardziej świadomy finansowo, choć wciąż ceni sobie spontaniczność.