Policyjni "wodniacy" ze Żnina patrolują jeziora. Współpracują ze strażakami.
Teren powiatu żnińskiego to rejon malowniczych jezior, które przyciągają wielu turystów i mieszkańców chcących wypocząć nad wodą. W związku z tym policjanci z powiatu żnińskiego aktywnie dbają o bezpieczeństwo na akwenach wodnych.
Źródło zdjęć: © fot. Adobe Stock
(iwo)
„Wodniacy” na straży wakacyjnego bezpieczeństwa
Wakacje trwają w pełni, a policjanci z KPP Żnin nieustannie pełnią służbę na akwenach wodnych w powiecie żnińskim.
Funkcjonariusze patrolują jeziora, kontrolując osoby korzystające z wypoczynku na wodzie i sprawdzając, czy przestrzegają obowiązujących przepisów. Ich działania skupiają się m.in. na kontroli trzeźwości sterników łodzi, sprawdzaniu zezwoleń na połów ryb oraz uprawnień do prowadzenia łodzi motorowych.
- W ramach zwiększenia skuteczności działań "wodniacy" współpracują ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej - informuje asp. Michał Robakowski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żninie.
Wspólne patrole służą szybkiemu reagowaniu w sytuacjach zagrożenia oraz prowadzeniu akcji ratunkowych i informacyjnych. Dzięki temu możliwe jest jeszcze sprawniejsze niesienie pomocy i zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym nad wodą.
Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą:
- Wypoczywając nad wodą korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych.
- Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie.
- Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, co często kończy się tragedią.
- Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, dbajmy o to aby zawsze znajdowały się w zasięgu naszego wzroku. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
- Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przypadkowo poznanych osób takie sytuacje często kończą się ich utratą.
- Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.