Pomorze: Porozumienie na rzecz energetyki jądrowej
Ogromna inwestycja w elektrownię jądrową w gminie Choczewo zmieni nie tylko sektor energetyczny, ale także całe otoczenie gospodarcze i edukacyjne regionu.
Zawarte porozumienie zakłada szeroko zakrojoną współpracę w zakresie rozwoju kadr technicznych, zawodowych i inżynierskich, które będą kluczowe dla powodzenia projektu budowy elektrowni jądrowej oraz dla rozwoju przemysłu towarzyszącego.
– Budowa elektrowni jądrowej to inwestycja o strategicznym znaczeniu – zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i dla długofalowego rozwoju gospodarczego kraju. To projekt, który stworzy silne fundamenty dla nowych gałęzi przemysłu, pobudzi lokalny rynek pracy i wzmocni współpracę między biznesem, edukacją i samorządami. Jako Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna patrzymy na tę inwestycję w perspektywie wielu lat – chcemy tworzyć trwałe warunki dla wzrostu gospodarczego Pomorza i pełnego wykorzystania jego olbrzymiego potencjału – zarówno w zakresie energetyki jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej, które wspólnie budują nowoczesne, zrównoważone fundamenty transformacji energetycznej – mówi Mirosław Kamiński, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Porozumienie wpisuje się w cele Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i politykę wspierania krajowego przemysłu. Rząd RP, właściwe ministerstwa i agencje, a także inwestorzy zaangażowani w realizację projektów jądrowych dążą do jak największego udziału polskich firm – zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji. To podejście nie tylko wzmacnia krajowy biznes, ale także sprzyja rozwojowi nowych branż, podnosi poziom innowacyjności i buduje konkurencyjność całej gospodarki. Dlatego podpisane porozumienie ma na celu stworzenie trwałych ram współpracy. Połączenie 30-letniego doświadczenia PSSE z rolą PEJ jako strategicznego inwestora stwarza realną szansę, by Pomorze stało się centrum przemysłu związanego z energetyką jądrową.
– Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będzie stanowić koło zamachowe dla polskiej gospodarki, w tym dla regionu Pomorza – mówi Marek Woszczyk, Prezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych. – Współpraca z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną pomoże nam planować nasze działania związane z tzw. local content. Zależy nam na dobrej współpracy z pomorskimi firmami i pozyskiwaniu specjalistów, inżynierów oraz ekspertów właśnie stąd, z tego regionu. Dlatego w ramach współpracy z PSSE przewidzieliśmy komponent zawierający działania na rzecz rozwoju potencjału kadrowego – dodaje.
Polskie Elektrownie Jądrowe deklarują wsparcie dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej między innymi w działaniach zmierzających do uzyskania międzynarodowych akredytacji i certyfikatów jakości wymaganych w sektorze jądrowym, co zwiększy konkurencyjność lokalnych dostawców usług. W porozumieniu przewidziano również wspólne inicjatywy edukacyjne, takie jak programy praktyk, staży i szkoleń dla uczniów oraz studentów – zarówno w PEJ, jak i w firmach współpracujących z obiema instytucjami.
– Nie da się myśleć o przyszłości bez ludzi – dobrze wykształconych, przygotowanych i związanych z regionem, ani bez firm, które będą w stanie sprostać wymaganiom technologicznym i międzynarodowym normom obowiązującym w sektorze jądrowym. Pamiętajmy, że rozwój budujemy nie tylko przez infrastrukturę, ale przede wszystkim przez inwestycję w kapitał ludzki. 5W tym zakresie mamy solidne fundamenty – samorząd województwa pomorskiego od lat wspiera rozwój szkolnictwa branżowego i technicznego. Dzięki budowie elektrowni jądrowej mamy szansę wzmocnić ten system jeszcze bardziej – dostosowując go do potrzeb nowoczesnej gospodarki, rozwijając nowe kierunki kształcenia i tworząc realne perspektywy zawodowe dla młodych ludzi. To także okazja do przebranżowienia dla obecnych specjalistów – osób z doświadczeniem, które dzięki odpowiedniemu wsparciu zdobędą nowe kwalifikacje i odnajdą się w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki jądrowej – dodaje Michał Szczupaczyński, Członek Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Współpraca PSSE i PEJ obejmuje zarówno rozwój infrastrukturalny, edukacyjny jak i wspólne działania promujące Pomorze jako centrum przemysłowe i technologiczne energetyki.
– Dzisiejsze porozumienie potwierdza, że Pomorze jest gotowe odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. Jestem dumny, że możemy wspólnie – z przedsiębiorcami, instytucjami i mieszkańcami – uczestniczyć w procesie, który wykracza daleko poza samą budowę elektrowni. Porozumienie to również efekt długoletniego i sprawdzonego modelu współpracy z partnerami takimi jak Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, której udziałowcem jest Województwo Pomorskie. PSSE od lat realizuje z Urzędem Marszałkowskim projekty o strategicznym znaczeniu dla regionu – od rozwoju infrastruktury, przez edukację, po wsparcie inwestorów. To sprawdzony i stabilny partner, który wnosi realną wartość w rozwój gospodarki Pomorza. Dlatego już dziś intensywnie przygotowujemy się do kształcenia kadr, które będą fundamentem tej zmiany. Partnerem w tym zakresie jest nie tylko PSSE, ale także inne instytucje regionalne, takie jak Urząd Marszałkowski czy Agencja Rozwoju Pomorza. Chcemy, by Pomorze było nie tylko miejscem, gdzie powstaje elektrownia jądrowa, ale przestrzenią nowoczesnych technologii, innowacyjnych inwestycji i wysokiej jakości kapitału ludzkiego – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.