Olkusz: przebudowa stacji kolejowej. Koniec zaplanowano na grudzień
Przebudowa stacji kolejowej w Olkuszu powoli zmierza do końca
Trwająca od ponad roku przebudowa stacji kolejowej w Olkuszu powoli zmierza do końca. Wykonawca zdążył już wybudować zupełnie nowe perony, przebudować część torów wraz z siecią trakcyjną i rozjazdami oraz wykonać nastawnię z komputerowym systemem sterowania ruchem. Obecnie roboty skupiają się na dalszych pracach w obrębie torów i sieci trakcyjnej a także na budowie przejścia podziemnego. Prowadzone są także prace przy sieciach oraz peronach.
Głównie roboty budowlane mają zostać ukończone już we wrześniu. Odbiór całej inwestycji natomiast zaplanowano na grudzień tego roku.
Remont stacji PKP w Olkuszu był jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście
Stacja kolejowa w Olkuszu była w tragicznym stanie. Niemal wszystkie jej elementy takie jak wiaty, chodniki, ławki, słupy oświetleniowe a nawet kładka, która była jedynym przejściem na perony „sypały” się.
Sytuacji nie poprawiał fakt, że stacja była niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Strome schody oraz znajdujące się na nich podjazdy dla wózków były barierą, której osoby poruszające się na wózku inwalidzkim nie były w stanie samodzielnie pokonać.
Sytuacja uległa zmianie w 2024 roku, gdy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły długo wyczekiwaną przez pasażerów przebudowę stacji Olkusz. Całe przedsięwzięcie warte około 110 milionów złotych obejmuje: budowę dwóch nowych peronów o długościach 400 i 500 metrów wraz z: wiatami, ławkami, tablicami informacyjnymi oraz oznakowaniem z systemem ścieżek dotykowych dla osób niedowidzących i słabo widzących a także budowę przejścia podziemnego z windą.
Dodatkowo przedsięwzięcie przewiduje przebudowę pięciu torów wraz z siecią trakcyjną oraz modernizację urządzeń telekomunikacyjnych, energetycznych oraz sterowania ruchem kolejowym. Wyremontowana stacja kolejowa w Olkuszu ma być dostosowana do możliwości rozwoju kolei na przykład w ramach CPK.